Türkiye'nin İlk Yerli Arama Motoru Geliyoo.Com Test Yayınında! - Cem Yurtseven
İnternet & Teknoloji

Türkiye’nin İlk Yerli Arama Motoru Geliyoo.Com Test Yayınında!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz günlerde yerli bir arama motoru ile ilgi çalışma yapılacağını duyurmuştu. Bunun üzerine gözler, bu projenin kim tarafından, ne zaman ve nasıl gerçekleştirileceğine çevrilmişti. İşte tam bu esnada birkaç webmaster! devreye girdi ve yerli arama motorunun test yayınına başladılar.

Geliyoo.Com test yayınında

Evet, viral reklamın babası, Hakan Atabaş ve Fatih Arslan isimli iki Türk girişimci! tarafından yapıldı. Fırsatı çok iyi değerlendiren bu uyanık arkadaşlar, ” Yerli arama motoru geldi ” diyerek piyasaya daldılar. Rusların Yandex’i ve Çinlilerin ‘Baidu’su varken, bizim neden Geliyoo’muz olmasın dediler. Ha tamam, bakın arkadaşlara hak veriyorum. Bir Türk milliyetçisi olarak, her zaman Türk yapımı işlerin arkasındayım. Ama kardeşim adam gibi yapın bu işi.

Bu arkadaşların ipliğini pazara çıkaralım. Şimdi bu zeki! arkadaşlar, geliyoo.com olan adını 17.10.2010 tarihinde satın aldılar. O zamanlarda da ” İlk yerli arama motoru ” parolasıyla yola çıktılar. O zamanlar destek verdik. ” Yürü be aslanım ” dedik. Ama beceremediler. ” Olsun be, en azından denediler ” dedik. Ama her sene aynı şeyleri söyleyip, bir b.k yapamadıklarını gördük. Burada arkadaşları da yerden yere vurmak istemiyorum aslında. Bugüne kadar bunları normal karşılıyordum. Ama bugün yaptıkları uyanıklık, herkes gibi benim için de bardağı taşıran son nokta oldu.

Şimdi sırasıyla bu arkadaşları deşifre edelim.

1. si aldıkları script. Burada 15$ fiyata satılıyor. Yani o açılışta sizi karşılayan ekranın toplam maaliyeti 15$.

2. si aldıkları api, yani arama sonuçlarını gösteren yazılım. Hani bir arama yapıyorsunuz da, sonuçlar karşınıza çıkıyor ya, işte o bile Google’den çekiliyor. Yani Google’ye rakip olmak için yola çıkan arkadaşlar, Google’nin arama sonuçlarını kullanıyorlar. Bunu anlamanın en iyi yolu, sayfada sağ tıklayın ve sayfa kaynağını görüntüle deyin. ” https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.3/jquery.min.js ” yazan yeri göreceksiniz.

3. sü ise arama kutusunun alt tarafında verilen seçenekler. Haberler | E-ticaret | Mektup | Forum yazıyor ya, görmüşsünüzdür. Haberler kısmına tıkladığınızda, sizi wordpress altyapısıyla oluşturulmuş sıradan bir site karşılıyor. Ücretsiz olarak oluşturulan bu site, sağdan soldan aldıkları kopya haberlerle doldurulmuş.

E-ticaret kısmına girdiğinizde, yine kendilerinin hazırladığı bir site ile karşılaşıyorsunuz. Aslında arkadaşların hakkını yemeyelim. Pazarlama konusunda gerçekten son derece bilgililer!

Forum yazan bölüme girdiğinizde, yine ücretsiz olarak MYBB ile oluşturulmuş bir site sizi karşılıyor. 150-200$ verip ücretli bir Vbulletin yada Xenforo bile alamamışlar.

Mektup kısmı ise daha vahim. Cumhurbaşkanı’na yalakalık yaparak rant elde etmeye çalışmışlar. Ama yaptıkları sadece insanları güldürmek olmuş.

Bu arkadaşlar güya 10 milyon TL harcamışlar. Hayır yani bu 10 milyon TL’yi nereye verdiler acaba ? Şöyle bir baktığımda, yapılacak maksimum masraf 50$. Ha, ama şunu derlerse hak veririm: 50$ masraf ettik ama bu yaptığımız uyanıklığın bedeli 10 milyon TL’dir.

İşin özü, ” Geliyoo.com ” sitesi, bırakın yerli arama motoru olmayı, sıradan bir web sitesi olmayı bile haketmeyecek kalitede bir site. Ben bile kişisel bloğum için daha fazla harcama yapmışımdır inanın.

Buradan bir sözüm de, habercilik yaptıklarını sanan kişilere. Yahu arkadaş, hiç mi araştırma yapmazsın, hiç mi bilgin yok, bu nasıl bir habercilik anlayışıdır. Sazan gibi her olta sallayana atlayacaksanız haber verin, size birkaç balık da ben göndereyim..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/