Sevmeyi Ne Zaman Öğreneceğiz? - Cem Yurtseven
Yaşam

Sevmeyi Ne Zaman Öğreneceğiz?

Sahi biz sevmeyi ne zaman öğreneceğiz? Çıkarsızca, yalansızca, şart koşmadan, karşılık beklemeden sevmesini ne zaman öğreneceğiz?

Burada bahsettiğim sevgi; ” eş ya da sevgili ” anlamında değildir. Bir çiçeği, bir böceği, bir hayvanı, bir insanı, doğayı sevmekten bahsediyorum.

Yunus Emre’nin dediği gibi; ” Yaradılanı sev, yaradandan ötürü ”

Sağcısı solcusuna, Akp’lisi Chp’lisine, Fenerbahçe’lisi Beşiktaş’lısına, Müslüman’ı Hristiyan’ına, Kürt’ü Türk’e, Türk’ü yabancısına saydırıp duruyor. Aslında saydırmak biraz hafif bir kelime. Herkes birbirini hainlikle suçluyor. Yakalasalar bir kaşık suda boğacaklar. Bu öfke niye?

İnsan görünümüne girmiş canavarlar; gencecik çocuklara bebelere işkence edip, dövüyor ve hatta tecavüz ediyorlar. İçimiz yanıyor, acıyor. ” Bir insan bunu nasıl yapabilir ” diye soruyoruz ama cevap alamıyoruz.

Gencecik çocuklarımız, kardeşlerimiz askere gidiyor. Hainlerin kurduğu pusularda şehit düşüyorlar. Peki o tazecik körpelerin anaları babaları neler düşünüyor, neler hissediyor?

Ya polislerimiz? Vatanının ve milletinin canını ve malını korumak için gecesini gündüzüne katan o insanlar? Hayatlarını bir bir kaybediyorlar. Peki ya geride kalanlar?

Peki ya sırf zevk için hayvanlara eziyet edilmesine ve öldürülmesine ne demeli? Ya da sırf 3-5 kuruş kazanmak için ormanlarımızın yok olmasına?

İnsanların çöplerini sağa sola atmasına ne demeli? Çöp kutularının birkaç metre yanına bile çöp atan insanlar var.

——————–

Farkında mısınız? Şehit haberlerine, tecavüzlere, şiddete, doğanın bozulmasına, kısacası kötülüğe o kadar alıştık ki. Benim gibi bu konuları kafaya çok takan biriyseniz, muhtemelen haberleri izlemiyorsunuz. Hoş, izlesek de o kadar alıştık ki, artık sıradan geliyor. ” Allah rahmet eylesin “, ” Vay şerefsiz ” gibi cümleler kurup; Diriliş Ertuğrul, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Survivor, Çukur vs.. izlemeye devam ediyoruz.

——————–

Sadece kendi ülkemiz için konuşmuyorum. Dünya gittikçe kötüye gidiyor. Amerika taaaa oralardan gelip, buralara müdahale ediyor. Kendi çıkarları için, milyonlarca masumun kanını akıtmaktan bir an bile geri kalmıyor. İngiltere, Almanya, Fransa vs.. Söz konusu mazlum olunca 3 maymunu oynuyorlar. Yani sorun sadece bizde değil.

——————-

Peki neden böyle olduk biz?

15-20 sene önce belki hayat pahalıydı. Belki ekmek, tüp, yağ sırası bekliyorduk. Fakat mutluyduk. Sıra beklerken araya kaynak bile yapılmazdı. Birbirimize saygılıydık. Kapılarımızı doğru dürüst kilitlemezdik bile. Siyasileri düşünün. Birbirlerine karşı ne kadar saygılı ve anlayışlıydılar. Ya şimdi? Herkes birbirini hainlikle, fetöcü olmakla suçluyor.

———————

Sizi bilmiyorum ama ben eskiyi çok özledim. Herkesin birbirine sevgiyle baktığı, kötülüklerin çok az olduğu, peyniri ve zeytini katık ettiğimiz o günleri çok özledim.

———————

Bir insanı sevmek için aynı dinden ya da aynı milletten olmanıza gerek yok,
Bir hayvanı sevmek için hayvan olmanıza gerek yok,
Doğayı sevmek için bir bitki olmanıza gerek yok,
Sevmek için para harcamanıza da gerek yok, tamamen bedava.

Bırakın içki içen içsin, namazını kılan kılsın.
Mini etek giyen giysin, türban takan taksın.
İnançlarımız ve hayatlarımız farklı olsa da, biz bir arada çok güzeliz.

Cem YURTSEVEN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/