Milli Ruh'suzlar Sahada! - Cem Yurtseven
Yaşam

Milli Ruh’suzlar Sahada!

Biraz ağır bir başlık atmış olabilirim. Herkes acımasızca eleştiriyor Milli takımı. Kimi olayın dozunu abartıyor kabul. Ama genel anlamda eleştirilerin çoğu haklı bana göre. Yazıyı çok uzun tutmak istemiyorum. Elimden geldiği kadar kısa tutarak, durumu özetlemeye çalışacağım.

Bildiğiniz gibi, ülkemiz şu an ateş çemberi gibi. Özellikle doğumuz, tabiri caizse kaynıyor. Her gün şehit haberleri, patlayan bombalar, süren çatışmalar… Teröre maalesef bir türlü dur diyemiyoruz. Hal böyle olunca, verdiğimiz şehitlerin yanında, her gün eriyip giden ülke karizmamız maalesef bizleri hem ekonomik hem psikolojik anlamda bitiriyor. Son yaşanan Rus krizi ve patlayan bombalar, ülke turizmini de olumsuz etkiledi. Bu yüzden hepimiz Euro 2016’ya bel bağladık. Alacağımız galibiyetlerle bir nebze rahatlayacaktık. Peki ne oldu ? Hiç!

sirnak-ozel-harekat

 

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören açıklama yapmış. Demiş ki ” Bu takım bir mucizeyi gerçekleştirip Euro 2016’ya katılmayı hak ettiğinde göklere sığdıramadınız. Şimdi 2 mağlubiyet aldı diye acımasızca eleştiriyorsunuz “.

demirören

 

Şimdi ben Yıldırım Demirören’e şunu sormak istiyorum :

Euro 2016 eleme grubumuzda olan takımlara bi bakalım.

  • Çek Cumhuriyeti
  • İzlanda
  • Hollanda
  • Kazakistan
  • Letonya
  • Türkiye

Allah aşkına bana söyleyin, bu takımlardan hangisi bizim ayarımızda ? İçinizden bazıları Hollanda diyebilirsiniz. Fakat o da tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Gruptan bile çıkamadı. Böyle bir grupta, son maçlarda alınan sonuçlarla 3. olarak çıkmak sizce başarı mı ?

Hadi diyelim ki son maçlarda Milli Ruh uyandı ve bizimkiler kendine geldi. O zaman Hırvatistan’a 1-0, İspanya’ya 3-0 yenilmek de neyin nesi ? Hadi İspanya futbolun beşiği olan ülkelerden biri. Peki ya Hırvatistan ?

Hepsini geçtim. Futbol 3 sonuçlu bir oyundur. Ama 180 dakika boyunca koşmayan, hata üstüne hata yapan, boşvermiş bir takıma ne denmeli ?

a-milli-takim-1

 

Bu futbolculara verilen primler, bir polis ve bir asker maaşının neredeyse ömür boyu çalışarak kazanamayacağı kadar çok. Pkk’ya karşı omuz omuza çarpışan, gazi yada şehit olan, en yakın arkadaşlarını kaybeden, ailelerini aylarca göremeyen, çocuğunun doğumunu göremeden şehit olan, uyku nedir bilmeyen asker ve polislere verilen para, bunların çerez parası bile değil!

Şampiyon olunması halinde verilecek olan ödül, yönetmelikle belirlenmiştir. Buna göre en fazla 125 Cumhuriyet altını verilebilir. Yani bugünkü kurdan 103.750 TL. Bakın ” şampiyon olunması halinde ” diye bir ibare var. Peki Milli takım futbolcularına şampiyon olunması halinde ne vaat ediliyor : 1.5 milyon Euro. Yani, yaklaşık 4.5 milyon TL. Gelin şimdi siz bana adaletten söz edin.

Bu futbolcular, zaten milyonlar kazanıyor her sene. Neden ? Biz onları izliyoruz, formalarını alıyoruz diye. Peki Milli takımdan neden prim alırlar ? Neden primler uçtuğunda onlar da havalara uçarlar ? Bu kadar mı gözünüzü para bürüdü ? Nerede Milli değerler ? Nerede sizin Türk’lüğünüz ?

a-milli-takim

 

Gelelim teknik direktör Fatih Terim’e. Fatih Terim’in yıllık maaşı tam 3.5 milyon Euro. Evet yanlış duymadınız. Tam 11 milyon TL. Size şöyle kaba bir hesap yapayım. Aylık maaşı 900 bin TL. Günlük maaşı 30 bin TL. Saatlik maaşı 1000 TL.

Fatih Terim’in 3 saatte kazandığını, vatanı için kora kor savaşan bir polis yada asker 1 ayda kazanıyor. PEki ya adalet ?

Dünyanın en fazla kazanan teknik direktörleri arasında 3. sırada yer alıyor. İlk sırada İngiltere teknik direktörü Roy Hodgson yer alıyor. Yıllık 5 milyon Euro ile. İngiltere oynadığı 12 maçta 11 galibiyet 1 beraberlik aldı. İkinci sırada İtalya teknik direktörü Antonio Conte var. Yıllık 4.6 milyon Euro alıyor. İtalya oynadığı 12 maçta 9 galibiyet 3 beraberlik aldı. Peki ya Fatih Terim ne yaptı ? 12 maçta 5 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 yenilgi. Gruptan çıkmamız da mucizelere kaldı.

Açıkçası şunu merak ediyorum. Fatih Terim’in aldığı bu kadar para kursağından geçiyor mu ? Geçiyorsa tekrar düşünmesini öneriyorum. O aldığı para da hepimizin hakkı var.

fatih-terim

 

İşin bir diğer tuhaf tarafı da şu : Bir trafik polisi ceza yazdığında ” Sen benim vergimle maaş alıyorsun ” gibi saçma ve aşağılık cümleleri kuranlar, Fatih Terim’i gördüğünde birlikte fotoğraf çekilmek istiyor. Ulan bu kadar karaktersiz olmayın be.

Buradan öncelikle Gençlik ve Spor Bakanı’mıza seslenmek istiyorum. Lütfen toplu bir revizyon yapın. İlk olarak Futbol Federasyonu Başkanı’ndan başlayın değişikliğe. Sonra teknik direktörden. Gelen teknik direktör de, doyuma ulaşmış futbolcuları kadroya almasın. Milli Ruh’a sahip futbolcuları kadroya alsın. Alacağı parayı değil, ülkesinin kazanacağı prestiji düşünen oyunculara yer versin. Şahsen ben kendi adıma, bu takıma verilen paraları helal etmiyorum.

a-milli-takim-2

 

Bir diğer sözüm de, eleştirinin bokunu çıkaranlara. Fatih Terim’in başarısızlıklarını neden kızına fatura ediyorsunuz ? Hadi onu da geçtim, neden doğmamış çocuğu hakkında ağza alınmayacak laflar beddualar ediyorsunuz ? Yahu doğmamış bir bebekten bahsediyoruz. ” İnşallah çocuğunu düşürürsün , İnşallah ölü doğar ” ne demektir ? Nasıl bir adiliktir bu ? Ulan bir bebekten bahsediyoruz. Hem de doğmamış bir bebekten. Bu lafları edenler, bana göre yaşamayı hak etmiyor. Allah o bebişe uzun ömürler nasip etsin.

İnşallah bu girdaptan çıkacağız. İnşallah ülkemiz rahat bir nefes alacak. Umut ediyorum. Çünkü elimden başka bir şey gelmiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bence bir toparlanma ve altyapı sürecine girilmeli. Tekrar yabancı sınırlaması getirelim ve yerlilerimize olmayacak ikramiyeler değil, imkânlar dahilinde gelecek verelim. Hiçbir şey için geç değil. Yeter ki en alt kademeden üste, bu konudaki sorumlular, bir ülke, millet olduğumuzun bilincinde olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/