London Has Fallen - Kod Adı : Londra Filmi ( 2016 ) - Cem Yurtseven
Televizyon

London Has Fallen – Kod Adı : Londra Filmi ( 2016 )

2016 yılında vizyona giren London Has Fallen filmi, daha doğrusu Türkçe adıyla Kod Adı : Londra filminin incelemesine başlayalım.

London Has Fallen, aslında tam tercümesi ile Londra Düştü anlamına geliyor. Ama bizimkiler neye göre çeviriyor, yıllardır çözmüş değilim. Ben bahsederken Kod Adı : Londra olarak bahsedeceğim, mecburiyetten.

 

kod-adi-londra-9

 

Filmin fragmanını izlediğimde, ” Ben bu filmi izledim ” dedim kendi kendime. Sonra ” Yok izlemedim, hayır izledim ” derken, sonuç olarak izlemediğime karar verdim:) Beni bu kararsızlığa iten, filmin Olympus Has Fallen – Kod Adı : Olympus ( 2013 ) filminin devamı olmasıydı. Tabi ben bunun bir devam filmi olduğunu bilmiyordum. İlk filmde Amerika başkanı olan Benjamin Asher‘ı canlandıran Aaron Eckhart ve Mike Banning‘i canlandıran Gerard Butler‘i yine aynı rollerde görünce, filmin de aynı olduğunu düşünmüştüm. Neyse çok uzatmadan filme geçeyim.

 

kod-adi-londra-2

 

London Has Fallen – Kod Adı : Londra Filminin konusu :

Dünyanın en büyük silah kaçaklarından biri olan Aamir Barkawi ( Alon Aboutboul )‘yi öldürmek için Amerika bir plan yapar. Bu plana göre, Aamir Barkawi’yi öldürmenin en uygun yolu, bunu kızının düğününde yapmaktır. Tabi Amerika her zamanki gibi sivil-suçlu ayrımı yapmadan, düğün çadırına bombaları yağdırır. Aamir Barkawi bu saldırıdan kurtulur ama kızını kaybeder. Bir süre sonra İngiltere başbakanı, nedeni bilinmeyen bir şekilde evinde ölü bulunur. Cenaze törenine, bütün dünya liderleri davet edilir. Aamir Barkawi, oldukça sağlam bir plan yapar. Planına göre tüm liderler ölecektir. Yaptığı plan tıkır tıkır işler ve 5 dünya liderini öldürür. Ancak ABD başkanının yanında Mike Banning ( Gerard Butler ) vardır. İlk filmdeki gibi, canı pahasına ABD başkanını korumaya çalışacaktır.

 

kod-adi-londra-3

 

London Has Fallen – Kod Adı : Londra Filminin eleştirisi :

Aslında konu çok sıradan. Her zamanki gibi ABD başkanına suikast düzenlemeye çalışan teröristler ve onların karşısında dünyanın en güçlü ülkesi ABD! Filmde, ABD’nin yine dünyanın bir numarası olduğu vurgusu yapılıyor. Fakat bu durum, zaman zaman oyuncular arasındaki diyaloglarda da belirtiliyor. İnsan içinden şunu geçiriyor : ” Yaw he he “.

 

kod-adi-londra-7

 

Biz Cüneyt Arkın’a kızıyorduk ya, daha doğrusu senaristlere, ” yahu bu adam dokuz canlı mı ? Hiç ölmeyecek mi ? ” diye. Bu filmde de buna benzer sahneleri görebiliyoruz. Vızır vızır geçen kurşunlar, düşen helikopterler vs.. Neyse izleyince göreceksiniz zaten.

 

kod-adi-londra-6

 

Aksiyon olsun, efektler olsun, düşmeyen tempo olsun, sizi izlediğinize pişman etmeyecektir. Bu tarz hareketli filmleri seviyorsanız ve yukarıda saydığım eksi noktalar sizi rahatsız etmeyecekse mutlaka izleyin. Keyif alacaksınız.

 

kod-adi-londra-10

Oyunculuklar için bir şey diyemem. Herkes üzerine düşeni yapmış. Zaten böyle yüksek bütçeli filmlerde işi şansa bırakmazlar. Fakat Gerard James Butler‘i biraz yaşlanmış gördüm sanki. İlk filmde daha genç görünüyordu. Ama yine de bu adamın oyunculuğunu çok seviyorum. Özellikle aksiyon filmlerine yakışıyor.

 

kod-adi-londra-5

 

Bir kişiye ayrı bir parantez açmak istiyorum. O da filmin yönetmeni olan İran’lı Babak Najafi. 40 yaşında olan yönetmenin ilk ciddi filmi bu. Ama böyle klişe bir konudan, böyle iyi bir film çıkardığı için kendisini tebrik etmek istiyorum. İlerisi için kesinlikle umut vaat ediyor.

 

Babak-Najafi-

 

Kod Adı Londra filmini Türkçe dublaj izlemenizi tavsiye ederim. Seslendirme konusunda kesinlikle dünyanın sayılı ülkelerindeniz. Türkçe altyazılı izlerseniz, bazı sahneleri kaçırabilirsiniz. Tabi seçim sizin.

 

kod-adi-londra-1

 

Kod Adı Londra fragmanı : 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/