Kara Cuma ( Black Friday ) Nedir? Neden Tepki Gösteriyoruz? - Cem Yurtseven
Yaşam

Kara Cuma ( Black Friday ) Nedir? Neden Tepki Gösteriyoruz?

Kara Cuma ( Black Friday ) nedir? Müslümanların kutsal kabul ettiği Cuma gününü lekelemek ya da hakaret etmek için mi oluşturuldu? Neden insanlar bugünü kutluyor?

Bu konular bu kadar çok konuşulunca, ben de bu konu üzerine biraz araştırma yaptım. Şimdi onun sonuçlarını ve kişisel yorumumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bu ” Kara Cuma ” nedir ona bir bakalım.

 

Kara Cuma ( Black Friday ) nedir?

Dünyanın 1 numaralı bilgi ansiklopedisi Wikipedia’dan faydalanabiliriz bu sorunun cevabı için. Gerçi nedenini hiç bilmediğim ve anlayamadığım bir şekilde ülkemizde yasaklı bu site. Ama yine de proxy kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Kara Cuma, Amerika’da her yıl Kasım ayının 4. Perşembesi kutlanan Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma’dır. Şükran gününde, o yılki hasat için yaratıcıya şükredilir. Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günündeyse; fabrikalar, mağazalar, dükkanlar ve iş yerleri indirimli satış yaparlar. Amerikalılar, ekonomiyi canlandırmak adına böyle bir hamle yapmışlar.

Tarihçesine baktığımızda, ilk olarak 1932 yılında kullanıldığı görülüyor. O tarihlerdeki ismi hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım. Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul ediliyormuş. Mağazalar her zamankinden daha erken açılıyor, daha geç kapanıyormuş. Ürünler, inanılmaz bir indirimle satılıyormuş. Bu gelenek böyle devam etmiş. Taa ki 1961 yılına kadar.

1961 yılında bu gün, ilk kez Kara Cuma ( Black Friday ) olarak kullanılmaya başlanmış. Nedeni ise malum; yaşanan izdihamlar, onlarca trafik kazası, onlarca ölüm ve yaralanma. Bu tabiri ilk kullanan ise, Philadelphia Emniyet Müdürlüğü’dür. Bu alışveriş çılgınlığı, beraberinde çok kötü olayları getirdiği için kullanılmış. Yıllar geçtikçe de herkesin ağzına yapışmış.

Yabancı dilim çok iyi olmadığı için, yabancı kaynakları detaylı tarayamadım. Ama Google Translate kullanarak yaptığım çevirilerden de, yukarıda yazdıklarımdan farklı bir şey çıkmadı.

Gelelim Kara Cuma’ya neden tepki verilmesi ya da verilmemesi gerektiğine..

Bizler ülke olarak şekilci insanlarız. Mesela ben ” Tanrı ” dediğimde, bana ateist gözüyle bakan binlerce insan var. Ben Yaratıcı kelimesini Arapça kullanmak zorunda mıyım ki? Müslümanlık gelmeden yüzlerce yıl önce, eski Türkler Gök Tengri inanışına sahiptiler. Ellerini açıp gök yüzüne bakarak dua ederlerdi. Tengri=Tanrı demektir. Tanrı dediğimizde; Eros’tan, Ares’ten, Zeus’tan, Ra’dan bahsetmiyoruz. Tek yaratıcıya, tek Tanrı’ya inanıyoruz. Yani aslında Allah ve Tanrı aynı.

 

 

Kara Cuma; Müslümanlara hakaret etmek, aşağılamak için ortaya atılmış bir gün değildir. Biraz araştırma, biraz mantık yeterli bunu anlamak için.

Neden Cumartesi, Pazar, Salı falan değil de Cuma günü? ” diye soruyor bazı arkadaşlar. Yahu Cuma günü Müslümanlara mı tapulu? Adamlar bu günü kullanırken izin mi isteyecekler? Hani hoşgörü, hani anlayış?

Black Friday yani Kara Cuma’nın birkaç nedeni mevcut. Yabancı kaynaklardan edindiğim birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

İlk ve en büyük nedeni: Bu indirim çılgınlığının Cuma günü olmasının asıl nedeni, hafta sonu tatilini birleştirmektir. Ülkemizde sıklıkla yaşadığımız bir durum bu bilirsiniz. Bayram Çarşamba gününe denk gelirse, 5 günlük bir tatil ilan edilir. Şükran Günü’de Perşembe günleri kutlanıyor. Black Friday’ı Cuma gününe denk getirerek, insanların daha fazla tatil yapmasını ve dolayısıyla daha fazla para harcamalarını amaçlamışlar. Bunda da başarılı olmuşlar. Bana göre müthiş bir ticari zeka var burada.

 

İkinci neden: Muhasebecilerin kârları siyah, zararları kırmızı gösterdiği içindir. Kara Cuma’larda da inanılmaz bir para akışı sağlandığından, bu ismin kullanılması uygun bulunmuştur.

Üçüncü neden: Siyah Pazartesi günü, 1987 yılında borsada aniden çok büyük çöküş olmuştur.
Siyah Salı günü, 1929 da Wall Street iflas etmiştir.
Siyah Çarşamba günü, 1954 yılındaki hava trafiği kriziyle ilgilidir.
Siyah Perşembe günü,  fırtınanın, yangınların, bombalamaların olmadığı günleri ifade etmek için kullanıldı.
Siyah Cuma günü de diğer tüm günler olumsuzluğu ifade ettiği için, ” Tamam adı Kara Cuma kalsın ama biz iyi şeyler yapalım” dedikleri için, şükran gününden sonraki Cuma yapmaya başladıkları etkinliğin genel adıdır.

Aslında Amerikalıların içerisinde Cuma gününü kutsal kabul eden azımsanmayacak bir kalabalık var ( Bu kalabalık Müslüman değil ). Kimi zaman onlar da tepki gösteriyor bu isme. Ama değişen bir şey olmuyor. Artık dilimize pelesenk olan ” Bunlar hep Amerikanın oyunu ” diye bir tabir var ya; işte Amerika bu oyunu, bu kez kendi halkı için kurmuş. Amaç onların sırtından daha fazla para kazanmak.

İsminin Kara Cuma ( Black Friday ) olmasının nedenini de, yukarıda söylemiştim zaten.

Artık batının her hareketini üzerimize almayı bırakmamız lazım. Terbiyesizlik yapanlar, haddini aşanlar, düşmanlık edenler elbette var. Ama buluttan da nem kapmamalıyız. Eğer adamlar gerçekten Müslüman’ların kutsal kabul ettiği Cuma gününe hakaret için yapsalardı; Çok kalabalık bir yeri bombalar, bombalamayı Müslümanlar yapmış gibi gösterir ve o tarihten sonraki tüm Cuma günlerini Kara Cuma olarak anarlardı. İndirimin dibine vurup, o günü sabırsızlıkla beklemezlerdi.

Bu işin çok güzel bir çözümü var. Kara Cuma sözünden rahatsız olanlar, Beyaz Cuma, Pembe Cuma, Hayırlı Cuma, Şahane Cuma, Efsane Cuma, Harika Cuma desinler. Ya da bırakın kim ne diyorsa desin. Hem ” İslamiyet hoşgörü dinidir ” deyip, hem de Kara Cuma’yı kutlayanlara saldırmak ve küfür etmek, birbirine 180 derece zıttır. Bırakalım da insanlar istedikleri ürüne indirimli sahip olsunlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Araştırmacı arkadaşım wiki neden kapalı açıklayayım bilmiyorsun yada işine gelmiyor;

    Wikipedia neden kapatıldı son dakika açıklama geldi. Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle Wikipedia’ya erişim engellendi.

    1. Tamam, diyelim ki dediğin sebepten kapatıldı. Peki Wikipedia’da, isteyen herkesin düzeltme yapabileceğini biliyor musun? Yani madem böyle bir şey vardı, gerekli düzeltme yapılabilirdi. Yasaklamak bana göre en kolay ve aynı zamanda en kötü çözüm. Yasaklanınca o yazı orada kalacak ve VPN kullanan herkes girip okuyabilecek. Ama biri o yazıyı düzeltme yapabilirdi. Ya da sadece o link erişime engellenebilirdi. Bazı Youtube kanallarına Türkiye’den erişim yok mesela. Aynı şey yapılabilirdi. Komple kapanması kesinlikle yanlış.

      1. Katılıyorum @cemoli. Yasakçı zihniyetin son bahanesi de bu oldu. Dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi böyle bir nedenle kapatılamaz. Kapatılsa kapatılsa, insanımız bu ansiklopediden yararlanamasın, en büyük bilgi kaynağına ulaşamasın diye kapatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/