Giyilebilir Teknoloji Nedir?
İnternet & Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji Nedir; Son dönemin popüler teknolojilerinden biri olan giyilebilir cihazlar hakkında inanılmaz gerçekleri burada bulabilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir; Son dönemin popüler teknolojilerinden biri olan giyilebilir cihazlar hakkında inanılmaz gerçekleri burada bulabilirsiniz.

İçindekiler

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji; doğada giyilebilir, teknoloji modası veya stil vb. olan küçük elektronik cihazlar (mikro denetleyicili) olarak tanımlanır. Örneğin akıllı saatler, akıllı gözlükler vb. Bunlar cilt yüzeyine yakın giyilir. Hayati belirtiler ve nabız hızı gibi vücut sinyallerini analiz eder, tespit eder ve iletirler.

Giyilebilir Teknoloji ayrıca, nesnelerin internet üzerinden bir üretici, operatör ve diğer bağlı cihazlarla insan müdahalesi olmadan veri alışverişinde bulunmasını sağlayan elektronik, yazılım, sensörler ve bağlantı gibi bir IoT (Nesnelerin İnterneti) örneği olan etkinlik izleyicilerden oluşur. araya girmek.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

Şu anda piyasada trend olan giyilebilir teknolojilerden bazıları şunlardır:

 • Fitness Takipçileri : Bu giyilebilir teknoloji, attığınız adım sayısını, ortalama kalp atış hızınızı, ne kadar uyuduğunuzu ve daha fazlasını izlemenize yardımcı olur. Aktivitenizdeki trendleri ve kalıpları görmenizi sağlayan başka cihazlarla senkronize edilebilir. En popüler fitness takipçisi markalarından bazıları Fitbit, Misfit ve Basis’tir.
 • Akıllı saatler : Bu giyilebilir teknolojiler, bildirimlerin kolayca görüntülenmesine yardımcı olur. E-posta, metin mesajları, aramalar vb. gibi çok sayıda bildirim alıyorsanız ve bunları her gün telefonda tekrar tekrar görüntülemekten hoşlanmıyorsanız, bu harika gadget size yardımcı olabilir. Bu giyilebilir cihazlar, akıllı telefonunuzla kolayca senkronize edilebilir ve yazılarınızda bildirimleri kolayca görmenize yardımcı olabilir. Popüler akıllı saatlere bazı örnekler Apple Watch, Moto 360 ve Samsung Gear’dır.
 • Güvenlik Giyilebilir Cihazlar: Adından da anlaşılacağı gibi, bu cihazlar kendinizi tehdit altında veya tehlikede hissettiğiniz durumlarda size yardımcı olmak için kullanılır. Bugün, yaygın olarak bir uyarı olarak kullanılmaktadırlar. Mücevher gibi kolayca gizlenebilirler ve potansiyel bir saldırgana izin vermeden bu cihazlar başkalarına uyarı gönderebilir veya yüksek sesli alarm verebilir veya her ikisini birden yapabilir. Ayrıca, konumunuzu arkadaşlarınız ve ailenizle anında paylaşmanıza olanak tanıyan yerleşik GPS sistemlerine de sahiptirler.
Giyilebilir Teknoloji Nedir
Giyilebilir Teknoloji Nedir

Başınıza, boynunuza veya bileğinize takılabilir. Pek çok giyilebilir teknoloji var ama biz burada bunlardan ikisine odaklanacağız: Google Glass ve Apple Watch.

 • Google Cam: Google Glass 2013 yılında piyasaya sürüldü. Sağ gözünüzün üzerine taktığınız ilginç bir kamera. Kamera fotoğraf ve video çekebilir. Buna ek olarak, cihazın başka birçok özelliği var. Bir bilgisayar görevi görür, Google’ın uygulamalarını çalıştırır ve sesle etkinleştirilen bir mikrofona ve hoparlöre sahiptir. Pahalı ama ucuza almanın yolları var.
 • Apple Watch.: Apple Watch 2015 yılında piyasaya sürüldü. Apple’ın sunduğu en yeni giyilebilir teknolojidir. Google Glass’ın sahip olduğu özelliklerin çoğuna sahiptir. Aynı zamanda Apple’ın birçok uygulamasını çalıştıran bir bilgisayardır. iPhone’unuz varsa eşleştirilmiş bir Apple Watch’a ihtiyacınız yoktur; Apple Watch onun cihazıdır.

Giyilebilir cihazlar, teknoloji devriminin sondan bir önceki kilometre taşıdır ve yeni bir kişisel evrenin kapısını açarlar. Ne yediğinizi takip eder, nabzınızı takip eder, strese girdiğinizde sizi uyarır ve çevrenizdekilerle iletişim kurmanızı kolaylaştırır. Onlar imajınızın bir parçası – onları saat, tişört, küpe ve bilezik olarak takıyoruz – ve sizin hakkınızda sizin bilmediğiniz şeyleri biliyorlar.

Perşembe, 9:00: Bir grup Amerikalı öğrenci, Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılmadan Japonya’daki bir nötrino gözlemevi olan Super-Kamiokande’yi ziyaret ediyor. Perşembe, 12:30: Aynı öğrenciler başka bir geziye çıkıyorlar, bu sefer İsviçre’deki CERN parçacık hızlandırıcısına. Parlak fütüristik dizi Black Mirror’dan sahneleri değil, Oculus Rift sanal gerçeklik kaskı gibi giyilebilir cihazların kullanılmasıyla mümkün kılınan gerçek durumları açıklıyoruz.

Giyilebilir cihazlar ne gördüğünüzü, nabzınızı, nefes alma hızınızı, ne kadar uyuduğunuzu ve hatta kendinizi iyi veya stresli hissettiğinizde bile takip edebilir. Ayrıca iyi beslenme alışkanlıklarını ve sağlığı teşvik ederler. Sektör , bileklik, kolye, yüzük ve küpelerden giysilere kadar farklı türde giyilebilir ürünler üretmektedir . Ve tabii ki kol saatleri. Bu cihazlar büyük bir başarı elde etti. International Data Corporation (IDC) tarafından 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre, 2018 yılında pazarın lider modelinden 10,4 milyon adet satıldı.

Giyilebilir teknoloji örnekleri nelerdir?

 

İşte hayatı kolaylaştıran ve daha keyifli hale getiren giyilebilir teknoloji örnekleri.
 • Akıllı saatler, telefonunuzun veya tabletinizin temel işlevlerine kolayca erişmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Örneğin, telefonunuz çaldığında, telefonunuzun kilidini açmak ve akıllı telefonunuzla arama yapmak için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Dahili GPS ile fotoğraf çekebilir, müzik dinleyebilir ve yakınlarınıza nerede olduğunuzu söyleyebilirsiniz.
 • Çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından taşınabilen GPS takip cihazı, giyilebilir teknoloji ürünlerinden biridir. Bu cihazlar, kullanıcının kaybetmekten korktuğu canlı veya cansız herhangi bir nesnenin üzerine yerleştirilebilir. Saati görüntüleyebilen ve sesli arama yapabilen bu cihazlar, konum takip mekanizması sayesinde taşınan kişinin konumu hakkında eksiksiz bilgi verebilmektedir. Gerektiğinde, acil durum düğmeli bir konum monitörü, ebeveynler için en popüler giyilebilir teknolojidir.
 • Sağlık ve zindelik izleme cihazları Kemere veya bileğe takılabilen sağlık ve zindelik izleme cihazları en çok kullanılan teknoloji ürünleridir. Kalp atış hızınızı, 24 saat boyunca ne yiyip içtiğinizi, ne kadar hafif ve ağır uyuduğunuzu egzersizinize, uyku düzeninize hatta uyku düzeninize göre ölçen bu cihazlar bir kişisel antrenör gibi çalışıyor.
 • Yakın gelecekte, akıllı saat ve bilezik gibi fitness’ın tüm özelliklerini bünyesinde barındırması beklenen akıllı tekstiller, moda dünyasında yerini almaya başladı. Örneğin; Akıllı kumaştan üretilen akıllı kaban, iç ve dış yüzeylere yerleştirilen akıllı sensörler sayesinde ortam sıcaklığına otomatik olarak uyum sağlıyor. Pek çok tekstilde kullanılmayan aşınmaya dayanıklı teknoloji, önümüzdeki günlerde çeşitli tasarımları da beraberinde taşıyacak gibi görünüyor.
Giyilebilir Teknoloji Nedir
Giyilebilir Teknoloji Nedir

Giyilebilir Teknoloji Nasıl Çalışır?

Mobil ağların büyümesi, giyilebilir teknolojinin gelişmesini sağladı. En temel anlamda, giyilebilir teknolojinin, giydiğimiz giysilere takılan cihazların bulunduğu teknoloji olduğunu anlamamız gerekiyor.

 • Bölgedeki çeşitli aktiviteleri izlemelerine izin vermek için giyilebilir bir cihazın etrafına sensörler de takılabilir. Çoğu sensör hareketi, beyin aktivitesini, kalp aktivitesini ve kas aktivitesini izleyebilir. Bunları daha çok sağlık odaklı cihazlarda görebiliyoruz.
 • Minyatür bilgisayarlar da, akıllı telefonların içinde minyatür işlemcilere sahip olmalarına benzer şekilde, bazı giyilebilir cihazların içindedir. Bunlar, çevredeki diğer nesnelerle etkileşime girmemize yardımcı olması beklenen akıllı saatlerde ve diğer giyilebilir cihazlarda bulunur.

Giyilebilir Teknoloji Yararları Nelerdir?

Son on yılda, yalnızca giyilebilir teknoloji katlanarak büyüdü ve hem tüketiciler hem de şirketler, aktivite izleyiciler, akıllı saatler ve akıllı giysiler gibi çeşitli uygulamalar için çeşitli cihazlar kullanmaya başladı.

Giyilebilir teknoloji bize fitness seviyemizi izleme, GPS ile konumumuzu takip etme ve metin mesajlarını daha hızlı görüntüleme olanağı sağlar. Ve bu giyilebilir cihazların en iyi yanı, çoğu cihazın bunu eller serbest olarak yapmamıza izin vermesidir. Ek olarak, onlar da taşınabilir.

Teknolojik gelişmeler hayatımızı daha sorunsuz ve kolay hale getirmeyi hedefliyor ve giyilebilir teknoloji de gün boyunca aşağıdaki şekillerde çeşitli faydalar sağlayarak bir üst seviyeye çıkıyor:

1. Giyilebilir Teknoloji Formda Kalmamızı Sağlıyor

En çok kullanılan giyilebilir teknolojilerden bazıları, kullanıcıları günlük yaşamlarında daha sağlıklı hale getirmeyi amaçlıyor. Amerikalıların %71’i giyilebilir teknolojinin sağlıklarını iyileştirdiğini söylüyor.

Bu en popüler fitness grubuna bir göz atalım Fitbit Flex -Bilezik , günlük yaşam aktivite seviyelerinizi, uyku döngünüzü ve besin alımınızı izleyerek hedefler oluşturmanıza ve kondisyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak birçok izleme özelliği ile birlikte gelir. Bu fitness bandının en önemli avantajı, ilerlemenizi takip etme ve hedeflerle ilgili uyarıları daha iyi fitness seviyelerine gönderme gibi gelişmiş işlevselliğidir.

Fitbit , bir gün boyunca adımlarınızı, kalorilerinizi veya kat ettiğiniz mesafeyi izleyerek fiziksel aktivitenizi takip eder . Ayrıca harcadığınız kalorilerin kaydını tutar.

Fitbit Flex

Bu bileklik, kullanıcının daha hafif bir uyku döngüsünde olduğunu algılayan ve ardından uyku döngüsü sırasında titreyerek sizi nazikçe uyandırmaya başlayan benzersiz bir özelliğe sahiptir.

Ayrıca Fitbit , cihazınızdaki grafikleri ve verileri görüntülemek için akıllı telefonunuzla senkronize olur. Bunun gibi gadget’lar ve uygulamalar çok fazla mobil veri kullanma eğiliminde olduğundan, kullanılan veri miktarını azaltmak için evde kablosuz İnternet olması önerilir.

Lumo Back

Bir başka ilginç cihaz ise uyku hareketini ve vücut duruşunu takip edebilen Lumo Back . Thimble Bioelectronics şu anda elektrik akımlarını kronik ağrı noktalarına iletecek olan giyilebilir bir ağrı kesici geliştiriyor. Bu, yarayı bandajla tedavi ettiğimiz gibi ağrıyı iyileştireceğimiz anlamına gelir.

Yutulabilir sensörler – Proteus Health’in bu tür bir sensörü , kalp atış hızını, vücut pozisyonunu ve diğer aktivite seviyelerini izlemek için zaman damgalı bir tanımlama sinyali göndermek için mide sıvısıyla reaksiyona giren bir hapın içine yerleştirilmiş küçük bir çip olan bir Yutma Olay İşaretçisini kullanır. kullanıcının.

2. Giyilebilir Teknoloji Hayat Kurtarır

Artık birçok yaşlı hasta , bir aksilik meydana geldiğinde veya başları belada olduğunda bakıcıları uyaran kalp monitörleri ve GPS konum cihazları takıyor. Ve belirli tipte giyilebilir Uzaktan Hasta İzleme cihazları, hasta bir düşüş yaşarsa veya başka hoş olmayan bir durum meydana gelirse bakıcıları bile uyarabilir.

Bu cihazlar, bağımsızlığı koruma, komplikasyonları önleme ve hastalar için kişisel maliyetleri en aza indirme gibi ekstra faydalar sağlar.

Bir başka ilginç cihaz da, kronik hastalığı olan, yaşlı, kalp ve yaşamı tehdit eden hastalıkları olan diğer hastaların yaşamsal belirtilerini ve diğer 30 önemli biyometrik ölçümünü izlemek için sensörlere sahip özel olarak seçilmiş bir giysi olan LifeShirt’tir .

3. Kimlik doğrulama

Giyilebilir cihazlar ayrıca, evinizin kilidini açmak, konserlere girmek ve sıkıcı ödeme sürecinden geçmeden mağazadan bir şeyler satın almak gibi şeyler yapmanın bir yolu olarak kimlik doğrulama yönünde ilerliyor gibi görünüyor.

Disney şu anda parklarında , çeşitli başka kullanışlı özellikler sağlamanın yanı sıra, müşterilere gezintilere, otel odalarına vb. erişim sağlayan MagicBand adlı bir giyilebilir cihaz kullanıyor.

Giyilebilir cihazların deneyimleri doğrulamanın önemli bir yolu olmasına izin verilirse, günlük yaşam süreçlerimizi hızlandırarak çevremizdeki iletişim şeklimizi değiştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip olurlar. Örneğin, hastane ziyaretleri veya güvenlik izinleri vb., bunlar esasen telefon ve tarayıcı gibi diğer akıllı cihazlara bilgi taşıyabilen ve aktarabilen üstün teknoloji geçici tür dövmelerdir.

Giyilebilir Teknolojinin Zararları Nelerdir?

 • Giyilebilir cihazlar oldukça kısa bir pil ömrüne sahip olma eğilimindedir. Örneğin, daha basit Fitbit izleyiciler gibi bazı cihazlar birkaç gün dayanabilir, ancak Apple saati gibi daha gelişmiş giyilebilir cihazlardan bazıları yalnızca bir gün kadar dayanır.
 • Çoğu insan, düzenli olarak şarj etme ve aynı şekilde kaldırma ihtiyacından şikayet eder, bu nedenle geliştirici topluluğu, kablosuz şarj seçenekleri olasılığı üzerinde çalışıyor.
 • Ve en önemlisi, bu giyilebilir cihazlar, yanlış okumalar göstermeleriyle ünlü oldukları için tıbbi durum verilerini ölçmek için güvenilir olamaz. Bu hatalı veri okuması, kalp hastası rahatsızlıkları için ölümcüldür.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/