Facebook'ta ki " Sömürücüler" 'e Dikkat! - Cem Yurtseven
Sosyal Medya

Facebook’ta ki ” Sömürücüler” ‘e Dikkat!

İnternet hayatımızın içine kadar girdiğinden beri, güzel şeylerin yanında birçok çirkin şeyleri de beraberinde getiriyor. Aslında birçoğumuz olanların farkındayız. Ancak bazen nutkumuz tutuluyor, bazen de görmezden geliyoruz. Sosyal medya’da dönen dolapları gördükçe, gerçekten inanılmaz sinirleniyorum. Ama kızdığım kişiler bu üçkağıtçılar değil, hiç araştırmadan bu yalanlara balıklama atlayan insanlardır. Şimdi madde madde gözüme çarpanları söyleyeyim.

facebook

 

1- Sayfa beğendirme taktikleri

Sayfanın adı ne olursa olsun, yapılan paylaşımların birçoğu, insanların dini, milli ve vicdani duygularını sömürmek üzerinedir. Aşağıya eklediğim resimlere bi bakın.

113

 

112

 

111

Bir asker resmi paylaşılır ve üzerine : ” Allah Memehmetçiklerimize güç versin. Beğen, paylaş, yorum yap ”
Peygamber efendimizin sakalının resmi paylaşılır : ” Peygamberimizin sakalını paylaşana allah ( Allah (c.c ) kelimesinin bile baş harfini küçük yazacak kadar uzaklar din işlerine ) cennet yüzü göstersin ”
10 sene önce çekilen yaralı bir çocuk resmi paylaşırlar ve üzerine : ” Facebook bu çocuk için beğeni başı 1 TL, paylaşım başı 3 TL, yorum başı 5 TL para gönderiyor ”

yazarlar.

Bunlar gibi daha neler neler var. Gördükçe tüylerim diken diken oluyor. Fakat en acısı ne biliyor musunuz ? Öğretmen, doktor, avukat, polis, asker olan arkadaşlarım var ve bu tür resimleri gerçekten paylaşıyorlar.

2- Cep telefonuna indirilen uygulamalar

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal platformları kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğu, akıllı telefonlar ve tabletlerden bağlanıyor. Mobil platformlar için yapılan binlerce uygulama var. Bu uygulamaların bazıları maalesef kötü niyetlidir. Bu yüzden uygulama yüklendiği esnada verdiğiniz izinlere dikkat edin. Çünkü bu zararlı uygulamalar, Facebook’ta sizin adınıza paylaşımlarda bulunuyor. Arkadaş listenizdeki herkesi etiketleyerek, bir bağlantı paylaşıyor. Bu bağlantı da çoğunlukla pornografik görüntü ve yazılardan oluşuyor. Size güvenen kişiler de bu bağlantıya tıklıyor ve tuzağa düşüyorlar. İşin en kötü tarafı, yapılan bu paylaşım sizin duvarınızda görünmüyor. Yani sizin ruhunuz duymuyor.

mobil

 

3- Sponsorlu bağlantılar

Facebook ana sayfanızda bazen görüyorsunuzdur. ” Sponsorlu ” yazısının altında bir bağlantı paylaşılır. Bu bağlantı, genellikle ilgi çekici bir başlıkla yapılır. Bağlantıya tıkladığınızda, sizden devam etmek için Facebook mail ve şifrenizi girmeniz istenir. Eğer yanılıp da girerseniz, hesabınıza güle güle diyebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk bakacağınız yer, tarayıcınızda yazan adrestir. Burada genellikle şöyle adresler vardır : wwww.faceb–ook.com yada www.fa-ca-book.com
Facebook zaten sizden şifrenizi tekrar girmeniz istemez. Ama böyle bir durumla karşılaştığınızda, adres çubuğunda yazan linkin https://facebook.com yada https://fb.com olduğuna dikkat edin.

PhishingFacebook

 

4- Yalan haberler yada yalan fotoğraflar

Halk içerisinde ikilik yaratmak isteyen, halkı polis ve askere düşman etmek isteyen kanı bozuk insanlara çok dikkat edin. Özellikle gezi parkı eylemleri sırasında sıkça karşılaştığımız yalanlardan bazıları aşağıdadır.

115

 

114

Böyle durumlarda; resim paylaşılıyorsa eğer, paylaşılan resmi Google görsel arama kullanarak arayın. O resmin yılar önce farklı bir olayda çekildiğini göreceksiniz. Eğer haber paylaşımı yapılıyorsa, yine Google aramayı kullanarak haberin doğruluğunu teyit edin.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/