Facebook Instant Articles ( Hızlı Makaleler ) Kullananlara Birkaç Öneri - Cem Yurtseven
Sosyal Medya

Facebook Instant Articles ( Hızlı Makaleler ) Kullananlara Birkaç Öneri

Facebook’un Google’ye rakip olarak piyasaya sürdüğü Instant Articles için, birkaç naçizane öneri sunmak istedim. Bizzat kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Umarım sizlere de faydası olur.

Google uzun makaleleri sever, makaleler en az 1000 kelime olmalı diyorlar. Bu blogda herhangi bir sıralama amacı gütmediğim için, anahtar kelimeymiş, seo uyumuymuş, makalenin uzunluğuymuş falan önemsemediğim için, direk konuya gireceğim.

Facebook hızlı makale kullananlar için dikkat etmesi gerekenler ( Bu yazı, genel olarak wordpress kullananlar için hazırlanmıştır. Kullandığım yazılım wordpresstir. Fakat bazı maddeler, tüm yazılımlar için ortaktır );

 • Eklediğiniz resimler için, tüm boşlukları doldurun. Başlık, alternatif metin ve tanım kısımlarını.
 • Facebook, çok fazla satır sonu istemiyor. Biraz farklı bir algoritması var.  <p> ve <br> etiketlerine pek tahammülü yok 🙂 Bu yüzden, ekleyeceğiniz konu uzunsa, imli liste kullanmanız çok iyi olur. Yani her paragrafı, maddeler halinde eklemeniz gerekiyor. Satır başı yapacaksanız, Görsel değil, metin editörünü kullanmanız gerekiyor.
 • Çok fazla şekil ve sembol kullanmayın.
 • Fotoğraf eklerken, metin kısmını değil, görsel kısmını seçin. Bildiğiniz gibi admin panelde iki seçeneğiniz var. Görsel ve Metin. Makalenize görsel eklerken, Görsel kısmı seçili olsun. Aksi halde Facebook çok kızıyor 🙂

Gelelim gelirinizi nasıl arttıracağınıza…

 • İlk vereceğim tavsiye, kesinlikle global bir site hazırlamanız. Ana dil İngilizce olsun. Fakat içerisinde İspanyolca ve Almanca makaleler de olsun. Bizim özümüzde var ucuza kaçmak 🙂 Bizim reklam verenler, en ucuza nasıl reklam veririz diye düşünüyor. Fakat elin gavuru, verdiğim reklama nasıl geri dönüş alırım diye düşünüyor. Bu yüzden kesenin ağzını açıyor 🙂
 • Facebook, kopya makaleleri önemsemiyor. İstediği tek şey, koyduğu kurallara uygun içeriklerin yayınlanması. Eğer eklediğiniz içerikler hata vermiyorsa, sorun yok demektir. Hata veriyorsa, o hatayı çözmeniz gerekiyor. Zaten yukarıda o hataların çözümünden kısaca bahsetmiştim.
 • İçeriğiniz ne kadar uzun olursa, o kadar fazla reklam görüntülenmesi alırsınız. İçeriğinize birkaç fotoğraf ekleyin ve biraz uzun tutmaya çalışın.
 • Facebook, sadece mobilden girenlere reklam gösteriyor. Eğer masaüstü bilgisayarlardan girenlerden de gelir elde etmek istiyorsanız, Adsense benzeri reklam platformlarını da kullanmanız gerekiyor. Eğer yabancı dilde bir site açarsanız, Google’nin de kopya içeriklere çok fazla müdahale etmediğini göreceksiniz. Yeter ki eklediğiniz konular, site içeriğinizle ilgili olsun ve ziyaretçinin beklediğini versin.
 • Sayfanızın içeriği ile alakalı yazılar ekleyin. Yemek sayfasında cinsellikle ilgili yazılar paylaşırsanız, geri dönüşlerde sıkıntı yaşarsınız.
 • Facebook, Instant Articles için başvuru yapılan ve onaylanan sayfaları çok sever. Boş bir sayfa bile olsa, kendi kendine üyelerin geldiğini görebilirsiniz. Bu yüzden, Facebook hızlı makaleler için başvuru yapacaksanız, en aktif ve en kalabalık sayfanızdan başvuru yapın. O sayfanın engel yemesi çok zor ve erişimi de oldukça yüksek olacaktır.
 • Instant Articles kullandığınız sayfa için, mutlaka sponsor reklam alın. Bazı paylaşımları öne çıkarın. Çok fazla bir şey harcamanıza gerek yok. Günde 1.5 TL verseniz bile yeterli. Karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

—————————

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Tecrübe ettikçe, konuya eklemeler yapacağım. Herkese bol kazançlar..

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/