Eğitim Sistemimiz Acilen Değişmeli! - Cem Yurtseven
Yaşam

Eğitim Sistemimiz Acilen Değişmeli!

Eğitim sistemimiz hakkında gayet amatörce bir yazı yazmak istedim. Akademik bir makale bekleyenler varsa okumasınlar lütfen 🙂 Çünkü yazacağım makale, sıradan, biraz araştırmacı bir vatandaş tarafından yazılıyor olacak.

Eğitim fakültesi mezunuyum. Fen Bilgisi Öğretmenliği’nden mezun oldum. İlköğretim çağındaki çocuklara bir şeyler öğretmek için eğitim aldım ( Güya ). Ama o kadar gereksiz ders vardı ki, çocuklara verebileceğimiz hiçbir şey öğrenmedik dersem yalan olmaz. Hatta size kısa bir anımı anlatayım.

Üniversitede öğrenim görürken, ” İstatistik ve Olasılık ” dersimiz vardı. Mantıklı biri olduğumu düşünürüm ama bu dersin mantığını hala anlayamadım. Ben Fen Bilgisi öğretmeni olacaktım. Bu dersin Fen Bilgisi ile alakası ne ?
Bunu derse giren hocama sorduğumda şöyle bir yanıt aldım : ” Oğlum farzı misal sen öğretmen oldun. Senin öğretmen olduğunu bilen komşun, çocuğunun yaşadığı bir sıkıntıda sana gelecek. Çocuk, hocam ben bu soruyu yapamadım derse ve sen de yapamazsan, mahcup olmayacak mısın ? ” Benim de ona söylediğim şu oldu : ” Hocam ben bunca sıkıntıyı, eziyeti komşumun çocuğuna mahcup olmamak için mi çekiyorum ? ”

İşin bir diğer tarafı ise, öğretmenliğe başladıktan sonra çocuklara ne verebilirdim ? Ben gururlu bir insanım. Eğer öğretmen olsaydım ve çocuklara yeterince bilgi veremeseydim, o işi yapamaz ve kendimi her zaman huzursuz hissederdim.

Neyse, kısa bir girizgah yaptıktan sonra konuya geleyim.

japon-egitim-sistemi-1

 

Her şeyin başı eğitim ” diyoruz. Diyoruz demesine ama eğitime ne kadar önem veriyoruz ? Televizyonda haber programları bile ” Çocuklara müjde. Yarın okullar tatil ” diye haber yapıyorsa, ülkemizin eğitim sistemini gerçekten irdelemek lazım.

İlk olarak, gerçekten gıptayla baktığım Japon Eğitim Sistemi’ni incelemek istiyorum. Hani sosyal medyada bazen videolar paylaşılıyor ya, işte o insanların çocuklarını nasıl eğittiğini biraz irdelemek istiyorum. Hani 9.3 şiddetinde deprem olup, hiçbir binanın yıkılmadığı, hiçbir insanın yaralanmadığı ( 1 kişi yaralanmış, o da korkudan kendini 2. kattan aşağı atan bir Türk 🙂 ), sadece tsunaminin vurduğu ve yine dimdik ayakta kaldığı o ülkeyi.

japon-egitim-sistemi-7

 

Japon eğitim felsefesinin bazı temel prensipleri vardır. Bunlar ;

 • Japonya eğitim sistemi yaratıcılığı, zihinsel güçleri ve muhakeme yeteneğini araştırmaktan ziyade, görevini güvenilir şekilde yerine getirecek, toplumsallaştırılmış, teknik başarısı olan disiplinli işçi yetiştirmeye yöneliktir.
 • Japon eğitiminin felsefi temelleri mucizevi oluşumun sebebi olan Nihon No Kokoro (Kalbim Japonlarla) kavram ve inancına dayanır.
 • Eğitim sisteminin esas amacı insan haklarına, sevgi gerçeğine ve barışa saygı duyan, barışçı ve demokratik bir milletin kendine güvenen insanlarını yetiştirmektir.
 • Japon eğitim sisteminin en belirgin özelliği; eğitimle ilgili bütün unsurlar arasında işbirliği sağlanması, yerel yönetimlerin eğitime dahil edilmesi, yerel yönetimlerin eğitime dahil edilmesi ve özel sektörün desteğinin alınması çok büyük önem taşıyor.

Ayrıca;

 • Japon eğitim felsefesine göre Japon halkı yaşam boyu eğitilmelidir.
 • Bu eğitim, hem resmi hem de özel kuruluşlar tarafından verilmelidir.
 • Halk evleri, gençlik merkezleri, çocuklar için tabiat merkezleri, müzeler, kütüphaneler, beden eğitimi ve eğlence merkezleri yaygın eğitim faaliyetlerini düzenleyen önemli kuruluşlardır.
 • Bunların içerisinde halk evleri farklı bir yere sahiptir. Belediyelerin birçoğunda bulunan halk evleri, bireylerin kültür düzeylerini yükseltecek çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlemektedir.
 • Yüksek derecedeki devlet memurlarının çocukları 9 yıllık bir eğitimden geçirilmesi, sıradan halk çocukları için ise Konfüçyüs’ün klasiklerinden olan “Hayırlı Evlat Kitabı”nın her evde bulunması ve sürekli okunması öngörülmüştür.

Giriş olarak bu bilgileri verdikten sonra, biraz daha detaya inelim. Umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur:)

japon-egitim-sistemi-3

 

Japonya’da 3 türlü okul vardır.

 • Ulusal okullar: Hükümetin desteğinde olan okullar
 • Kamu okulları: İl ve Belediye yöneticilerince yürütülen okullar
 • Özel okullar: Özel kuruluşların okulları.

Eğitim-Öğretim yılı 1 Nisan’da başlar ve sonraki yılın 31 Mart’ına kadar devam eder. 22 Temmuz ile 31 Ağustos tarihleri arasında yaz tatili ( Yaklaşık 40 gün ), 25 Aralık ile 7 Ocak arası yarıyıl tatili ( yaklaşık 13 gün ), 22 Mart ile 1 Nisan arası Bahar tatili ( yaklaşık 1 hafta ) şeklindedir. Ayrıca Cumartesi günleri yarım gün eğitim verilir. Yani haftada 5.5 gün eğitime tabii tutulurlar.

Tabii bunlarda oynama yada değişme olabilir. İlla Japonya bunu yapıyor diye biz de yapmak zorunda değiliz. Ama çocuklara o disiplini aşılamamız lazım ki, okulların tatil olmasını dört gözle beklemesinler, eğitim onlar için eziyet haline gelmesin.

japon-egitim-sistemi-5

 

Japonya’da, anaokulları ücretlidir ve zorunlu değildir. Ancak yapılan araştırmalara göre, çocuklar yaklaşık %92’si anaokullarına gitmektedir. Anaokullarında dil ve sosyal olma gibi konular öğretilir. Bu da çocukları yaşama hazırlamada oldukça önemli bir rol oynar.

6 yaşını dolduran her çocuk, ilkokula gider. Toplam 6 yıl sürer ve zorunludur. Fakat bu okullar, teknolojiyi dibine kadar kullanmaktadır. Japon Televizyon Kurumu Nippon Hosa Kyokai tarafından finanse ve organize edilen sınıflarda eğitim görürler ( Yani bizdeki TRT ). Bu sınıflar, ” Akıllı sınıf ” tabir ettiğimiz şekilde dizayn edilir. Sınıflarda radyo ve televizyon sistemleri bulunur. Bizdeki gibi tek bir öğretmen tarafından eğitim verilir. Bu okulların yaklaşık %98’ini devlet finanse eder. Yine bu okulların %90’ında jimnastik salonu, %75’inde yüzme havuzu bulunmaktadır. Çocuklara her şeyden önce, sosyal olma, dil bilgisi, ahlaklı olma, saygılı olma, disiplinli olma gibi kavramlar aşılanır. İlkokulda kıyafet zorunluluğu yoktur. Ha bana göre ülkemizde olmalı. Yani her öğrenci tek tip kıyafet giymeli ki, toplumsal statü, maddi seviye gibi farklılıklar ortaya çıkmasın.

Zorunlu 6 yıl ilköğretimden sonra, yine zorunlu olan 3 yıllık bir orta öğretim vardır. Burada tüm öğrenciler tek tip kıyafet giyinirler. Disiplin daha fazladır. Disiplin deyince aklınıza bizdeki gibi dayak, azarlama, cezalandırma gibi kavramlar gelmesin:) 50’şer dakikalık dersler verilir ve haftada 30 saat toplam dersleri bulunur.

japon-egitim-sistemi-6

 

Ortaöğretimde zorunlu dersler şunlardır : Japonca, Aritmetik, Fen Eğitimi, Moral Eğitimi, Resim ve El Sanatları, Müzik, Sosyal Çalışmalar, Ev İşleri ve Özel Faaliyetler.

Liseye geçişte, bizdekine kısmen benzer bir sınava tabi tutulurlar. bu sınav, Matematik, Japonca ve Yabancı dil sorularından oluşmaktadır. Bu sınavda aldıkları puana ve ortaöğretim başarısına göre okullara yerleştirilirler.

Öğrencilerin isteklerine ve durumlarına göre devam edebileceği 3 tür lise bulunur. Bunlar ;

 • Üç yıllık eğitim veren tam gün liseleri
 • Çalışan gençlere yönelik en az 4 yıllık yarım gün liseleri
 • Okuldan uzak bulunanlara mektupla eğitim veren 4 yıllık liseler.

Tüm bunların yanında, öğrencilere hem derslerine takviye yapabilecekleri hem de sınavlara hazırlanmalarına yardımcı olan bazı kurslar açılmaktadır. Bu kurslar valilikler tarafından finanse edilmektedir. Ayrıca tüm okullarda, öğle yemekleri devlet tarafından karşılanır ve tüm öğrenciler birlikte yemeklerini yerler.

japon-egitim-sistemi-2

 

Üniversite olayına pek girmek istemedim. Şu ana kadar yazılanlardan az çok kafanızda şekillenmiştir. Çok detaya girip sizleri sıkmak istemiyorum. Ben ne bir bakanım, ne bir milletvekili. Sadece sıradan bir vatandaşım. O yüzden bu konuyu onlar, istedikleri takdirde daha derinlemesine araştırabilirler.

Şimdi konuyu çeşitli videolarla daha açık bir hale getirmek istiyorum. Aşağıya bazı videolar ekleyeceğim. Videolarda Japon insanının farkını çok daha iyi anlayacaksınız.

Bakın bu videoda, çocuklar hem spor yapıyor, hem de birbirlerine uyum sağlıyorlar.

 

Japonya’da okullarda temizlik işçisi çalışmıyor. Temizliği öğrenciler ve öğretmenler yapıyor. Herkes bu işi yaptığı için, kimse kimseyi küçük görmüyor ve herkes elinden geldiği kadar temiz bırakıyor okulu.

 

Hani bizim genellikle 19 Mayıs törenlerinde yaptığımız hareketleri hatırlarsınız. Dışarıdan ne kadar da güzel görünüyordu değil mi ? Ama bakın Japon’lar bunu nasıl yapıyor..

 

Ve Japonya’da bir metro. İnsanlar önce askeri düzende sıraya giriyor. Daha sonra metro yanaşıyor. Önce inenleri bekliyorlar. Sonra sırayla metroya biniyorlar. Ama metronun dolduğunu gördüklerinde, bir sonraki treni bekliyorlar. Videoyu izledikten sonra ülkemizdeki metrobüs, metro, otobüs gibi durakları bir hafızanızda canlandırın..

 

Şu video ile de noktalamak istiyorum….

Akademik bir yazı yazmak için yeterli birikimim ve donanımım yok. Sadece biraz araştırma yaparak bu yazıyı kaleme aldım. Gerek pkk, ışid, d-hkpc gibi terör örgütlerinin önüne geçmek, gerek trafik terörünü bitirmek, gerek cinayetleri kavgaları azaltmak yada bitirmek, gerek kalkınmak ve kimseye bağımlı olmadan yaşamak, gerek dünya üzerinde söz sahibi olmak, gerek demokrasi, gerek insan hakları, gerek hayvan sevgisi ki bunlar uzadıkça uzar, eğitime çok önem vermemiz gerekiyor. Bunun içinde, eğitim sistemimizi komple değiştirmemiz gerekiyor. Naçizane buradan ülkeyi yöneten büyüklerimize seslenmek istiyorum. Her şeyi bir kenara bırakın ve ilk olarak eğitim sistemimize el atın. Gerçekten bu ülkenin kalkınmasını, terörün bitmesini, yaşanılacak bir yer olmasını istiyorsanız bunu yapın.

Not : Fikirlerime katılırsınız, katılmazsınız bilmiyorum. Ama her türlü görüşünüzü konu altına yorum olarak yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/