Eddie The Eagle - Kartal Eddie Filmi ( 2016 ) - Cem Yurtseven
Televizyon

Eddie The Eagle – Kartal Eddie Filmi ( 2016 )

1 Nisan 2016 tarihinde vizyona giren Kartal Eddie filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilmiş. Filmi sıradanlıktan kurtaran da belki bu durum olmuş. Aslında sıradan lafıma pek aldanmayın. Zira film sizi çok fazla etkileyecek, emin olabilirsiniz.

5 Aralık 1963 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen Michael Edwards ‘ın, İngiltere’nin ilk kayakla atlama sporcusu olduğunu söyleyerek filme geçelim.

 

eddie-edwards-

 

Oldukça zor bir çocukluk geçiren Edwards, henüz çok küçük yaşlardayken geçirdiği bir sakatlık nedeniyle uzun bir süre bacağını kullanamadı. Doktorlar onun tekrar sağlıklı bir şekilde yürüyebileceğinden ümidi kesmişlerdi. Fakat o asla umudunu kaybetmedi. Kendisine kitap okuması tavsiye edildi. Böylece bacağının sakatlığını unutabilirdi. İlk aldığı kitap, ” Olimpiyat Rekortmenleri ” oldu. Bu kitabı okuduğunda, kendisinin de olimpiyatlara katılması gerektiğini düşündü. Çeşitli branşlarda çalışmalar yaptı. Fakat sonu her seferinde hüsranla sonuçlandı. Babasının ısrarlarına daha fazla dayanamayıp sıvacılık yapmaya karar vermişti ki, gittiği yerde bir kayak pisti gördü ve aradığı sporu bulmuş oldu.

 

eddie-edwards-3

 

Çok hırslıydı ve asla pes etmiyordu. Düşe kalka kayak yapmayı öğrendi ve milli takımlara kadar yükseldi. Fakat olimpiyat komitesi onu milli takımda görmek istemedi. Belki de ilk defa pes etme noktasındayken, İngiltere’nin hiç kayakla atlama takımı olmadığını farketti. Yaptığı başvurular sonuç vermedi. Bu yüzden Almanya’ya gitti. Orada 34 m ile İngiltere rekorunu kırdı. Ancak olimpiyat komitesi, yeni bir takım kurmanın çok masraflı olduğunu düşünerek, Eddie’yi vazgeçirmek ve yeni bir takım kurulmasını engellemek için, 34 m olan mesafeyi 61 m ‘ye çıkardı. Eddie yine vazgeçmedi. Tesadüf eseri eski atlayıcı Bronson Peary ile karşılaştı. Onun da yardımlarıyla Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.

 

eddie-edwards-5

 

Daha fazla detay vermek istemiyorum. Zira bu kez filmden bir şey anlamazsınız. Film yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. Öyle aksiyonu bol, sürükleyici bir yapım beklemeyin. Film oldukça sade işlenmiş. Fakat izlerken kimi zaman gülecek, kimi zaman duygulanacak, kimi zaman heyecanlanacaksınız. Her şeyi dozunda kullanmışlar.

Kingsman: The Secret Service ve Legend ile tanıdığımız, 2017 yılında vizyona girecek olan Robin Hood: Origins filminde de Robin Hood‘u canlandıracak olan Taron Egerton, gerçekten rolünün hakkını vermiş. Oyunculuğu çok iyiydi. Karakteri oynamamış resmen yaşamış. Ben bayıldım. Ayrıca hayatı anlatılan Michael Edwards ve onu canlandıran Taron Egerton arasındaki benzerlikte dikkat çekici. Üstteki fotoğraf Michael Edwards’a, alttaki ise onu canlandıran Taron Egerton’a ait.

 

eddie-edwards-2

eddie-edwards-1

 

Gelelim nam-ı değer X Man’imize. Yani Hugh Jackman‘a. Eski bir atlayıcı olan, fakat özel hayatına dikkat etmediği için takımdan kovulan ve kendi kabuğuna çekilip, her gün içki içen biri olan Bronson Peary‘e hayat veren Jackman’ı izlediğimde, ” Bu rol için daha uygun biri olamazdı ” dedim kendi kendime. Bu adamı sevdiğimden midir bilmiyorum ama, her zamanki gibi müthiş oynamış.

 

eddie-edwards-4

 

Michael Edwards’ın Hugh Jackman için açıklaması şu olmuş : ” Hugh Jackman tek başına sanki benim tüm kayakla atlama antrenörlerimin özeti gibi olmuş. Tabii onun kadar yakışıklı değillerdi. 22 aylık hazırlıklar sırasında 20 belki de 30 antrenörüm oldu ve sanki her birinde Hugh Jackman’dan biraz var gibiydi.”

Oyunculuk anlamında sırıtan birini görmedim. Herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Kartal Eddie’nin yönetmeni Dexter Fletcher’ı bizler, daha çok oyuncu olarak tanıyorduk. Fakat gördük ki, yönetmen olarak da iyi işler yapıyor.

 

eddie-edwards-7

 

Çok uzatmadan, hayatı konu alınan Michael Edwards‘ın film ile ilgili düşüncelerini ekleyerek bitireyim.

” Aslında bir süper kahraman gibi gösterilmekten endişe ediyordum. Ya da daha kötüsü gülünç durumda bir soytarı ya da dalga geçilecek biri gibi. Fakat filmi ilk gördüğümde çok şaşırdım. İnanılmaz bir iş çıkarmışlar. Hikayenin ruhunu korumayı başarmışlar. Benim başta düşündüğümden farklı bir şekilde, bu gerçekten benim hayatım. ”

Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Filmde Michael Edwards’ın 10 yaşındaki halini canlandıran Tom Costello ve 15 yaşındaki halini canlandıran Jack Costello, gerçek hayatta birbirlerinin kardeşi.

Eddie The Eagle – Kartal Eddie  ( 2016 ) Fragman :

 

Filmin anafikri : İnanmak başarmanın yarısı değil, neredeyse tamamıdır. İnancınızı ve azminizi diri tutarsanız, yapamayacağınız şey yok.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/