Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık Nedenleri Ve Tedavisi
Yaşam

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık Nedenleri Ve Tedavisi

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık neden olur, nasıl tedavi edilir, neler yapılır?

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık; oldukça sık görülen bir durumdur. Paniğe neden olmadan, gerekli müdahaleyi yaparak bu süreci sorunsuz atlatabilirsiniz.

İçindekiler

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık Nedenleri

Büyükbaş hayvanların iştahlarını kaybettiğini tespit ederlerse, bu durum sığır sahipleri için büyük bir sorun haline gelecektir. Hayvanlar bize ne hissettiklerini söylemek için konuşamadıklarından, iştahsızlıklarının nedenini bulmalıyız.

Sığırları tehlikeye atabileceği için bu sorunun kendi başına çözülmesine izin veremeyiz. Bu makale sayesinde, sığırların iştahını kaybetmesinin 9 yaygın nedenini öğreneceğiz. Hayvancılığın iştahını kaybetmek, hayvanlarda ciddi bir şeyler olduğunu gösterebilir. Sizi daha ciddi sorunlara götürecek ilk uyarınız olabilir.

Kilo kaybına neden olan Sığır hastalıklarına karşı daha dikkatli olalım. Sığırların iştahını kaybetmesinin 10 yaygın nedenini sıralayalım.

Büyükbaş hayvanlarda iştahsızlık neden olur?

1. Bakteri veya viral enfeksiyonlar

Büyükbaş hayvanların iştah kaybının nedeni bakteri veya viral enfeksiyon olabilir. Sığırlarınızda parazit enfestasyonu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çok bulaşıcı olan ve hayvan sürünüz arasında kolayca yayılan birçok bakteriyel ve viral enfeksiyon vardır. Bu, sığır sahipleri için yıkıcı olacaktır. Bu duruma karşı dikkatli olmalı ve veterinerinizden sığırlarınızın durumunu kontrol etmesini istemelisiniz. Veterineriniz inekleri teşhis edip tedavi edebilecektir. Ne kadar erken izlenirlerse, o kadar hızlı iyileşirler.

2. Toksin

Sığırlarınızın iştahını kaybetmesinin bir başka nedeni, zehirli maddeler olabilir. Bu, sığırlarınızın çevresinde bulunabilir. Genellikle meralarda yetişen bitkiler şeklinde bulunabilir. Sorun değil gibi görünüyor, ancak hayvanlarınız tarafından tüketilirse tehlikeli ve ölümcül olabilir. Örneğin, ısırgan otu. Bu zehirli madde, ölüme neden olan zehirlenmelere yol açabilir.

Sadece bitkiler değil, boyalar da çevreye zarar verebilir. Kurşun maddesi, bazı hayvanlara tatlı gelir. Onlar için, özellikle sığırlar için dayanılmaz olabilir. Kurşun platinler, su kuşları tarafından tüketilebilir ve bu da zehirlenmeye neden olabilir. Ancak kurşun sığırlarınızı zehirlerse, bu hemen belli olmaz. Biraz zaman alacak, bu yüzden davranışlarını gözlemlemelisiniz.

3. Mineral eksikliği

Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, sığırların iştahsızlık nedeni olabilir. Sığırların beslenmesinde eksik olan en yaygın mineral kobalttır. Kobalt, B12 vitamininde bulunabilir. Düşük seviyede kobalt içeren inekler, önemli derecede iştah kaybı gösterecektir. Ancak yemeklerine kobalt eklediğinizde, iştahları normale dönecektir.

4. Emzirmenin erken evresi

Sığırlarınız, özellikle süt inekleri, erken laktasyon döneminde iştahsızlık gösteriyorsa, bunun nedeni sığır ketozu veya hazımsızlık olabilir. Sığır ketozu, sığırlarda enerji alımını aştığı için, negatif enerji dengesi olan bir hastalıktır. Ketoz, ineklerin düşük kan şekeri konsantrasyonuna sahip olmasına neden olur.

5. Parazitler

Paraziti olan inekler, otomatik olarak daha fazla yemezler. Kış parazitleri olduğunda, sorunlar sadece gözle karşılaşmaktan daha derine inebilir. Görünen bit istilalarını tespit edebildiğimiz için, ineklerimizi yakından takip etmezsek, bunlar gizlenebilecek görünmeyen bir problemdir.

6. IBR (Bulaşıcı Sığır Rhinotracheitis)

Bir ineğin veya buzağının burnu kırmızı ve çiğ olacağından, insanların ‘Kırmızı Burun Hastalığı‘ (Gül hastalığı) dedikleri budur. Bu kızarıklığın nedeni, hayvanların sürekli mukus akıntısından kurtulmak için burunlarını çok sık ovalamasıdır. Bu durum iştah kaybına ve ateşe de yol açabilir. Bu hastalık bulaşıcıdır, bu nedenle diğer hayvanlara yayılmasını önlemek için, enfekte olmuş inekleri diğerlerinden ayırmanız gerekir.

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık
Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık

7. Sığır Solunum Hastalıkları Kompleksi (BRDC)

Bu sorun, hayvanlar sevk edildikten hemen sonra ortaya çıkar. Bu hastalık hayvanların strese bağlı olarak yaşadığı bir tür zatürredir. Bu hastalık solunum sıkıntısı, ateş, burun akıntısı ve iştah kaybına neden olur. BRDC yaşayıp yaşamadıklarını görmek için onları gözlem altına alın. Başkalarına yayılabileceği için, diğer sağlıklı sığırlarla bir arada olmalarına izin vermeyin.

8. Anemi

Anemi sadece insanlar için geçerli bir hastalık değildir. Hayvanlarda da olabilir. Bunun nedeni genellikle vücutlarında bulunan çalı keneleridir. Keneler, gözümüzle kolayca görülür. Genellikle kuyruk, kulaklar ve alt kısımda toplanırlar.

Keneler, theileriosis olarak bilinen bir hastalığın taşıyıcılarıdır. Genç buzağılarda yaygındır ancak yetişkin ineklerde de görülebilir. Gösterilen semptomlar insandaki anemiye çok benzer. İştahsızlık, zayıflık ve uyuşukluk. Anemisi olan inekler, soluk/sarı renkli görünürler ve hamilelerse düşük yapabilirler.

Theileriosis olup olmadığını anlamak için, inek kan örneği alınarak gözlemlenmelidir. Onları tedavi etmek için kan transfüzyonu gerekecektir. Bazen sadece yüksek kaliteli yem ve bolca dinlenme ile tedavi edildiler. Ancak, hayatta kalacaklarını garanti etmez. Kene popülasyonunu azaltarak bu hastalığın nedenini önlemek en iyi yoldur. Bölgenizdeki keneleri öldürmek için böcek ilacı kullanabilirsiniz. Ancak çevreyi böcek ilacı ile tedavi ettikten sonra, ineklerinizin bölgede dolaşmasına izin vermemeye dikkat edin.

9. Tahta Dil Hastalığı

Bu hastalık, bir enfeksiyondur. Sığırları büyük ölçüde etkileyecektir ve onları tedavi etmekte geç kalırsanız, onları ölüme götürebilecektir. Bu hastalığın nedeni kaba yiyecekler ve tohumlar ya da dili yaralayan bazı yem türleri olabilir. Dilde bulunan bakteriler, bu yaralardan sığırların vücuduna girer. Yaralar enfeksiyona ve irin oluşumuna yol açacaktır. Akabinde dil sertleşir ve şişer. Bu durum hayvanın yiyip içmesini engelleyecektir. Çünkü onlar için çok acı vericidir.

İnekler aşırı derecede salya akıtacak ve çok hızlı kilo kaybedeceklerdir. Bu onların yemek yiyememesine yol açacaktır. Tetrasiklin ve iyot gibi antibiyotiklerle tedavi edilmelidirler. Ve tamamen iyileşene kadar, diğer sağlıklı ineklerden ayrı tutulmalıdırlar.

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık Neden Olur?

Sığırlarda iştah kaybı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir:

  • Stres:  Stres, rumen pH’ını bozar ve bu da yem alımının azalmasına neden olabilir.
  • Enfeksiyon:  Sığırlarınızın yemek yemediğini fark ederseniz, bir hastalığı veya virüsü olabilir.
  • Çürük Yem:  Sığır bozulan yemi yemez – yeminizin her gün taze olduğundan emin olun.
  • Kötü Yaşam Koşulları: Kötü yaşam koşulları strese neden olarak iştahsızlığa neden olabilir.

Aşağıda belirtilen önleme stratejilerine ek olarak, sığırlarınızın iyi yem, temiz yaşam alanları ve stressiz ortamlara erişmesini sağlamak önemlidir.

Büyükbaş Hayvanlarda İştahsızlık Tedavisi Nasıl Olur?

Sığırlarda sindirim ve iştah sorunlarını dört şekilde önleyebilirsiniz:

İnek yem yemezse ne yapılır?

  • Aşılar: Sığırlarda iştah kaybı yaygın bir enfeksiyon belirtisidir. Sürünüzü hastalıklara karşı aşılayarak bağışıklıklarını güçlendirebilir ve ileride oluşabilecek sindirim ve iştah sorunlarını önleyebilirsiniz.
  • Sağlığın İzlenmesi: Sürünüzün sağlığını yakından takip etmek, mücadele eden hayvanları belirlemeye yardımcı olacaktır. Bir sorunu ne kadar erken fark ederseniz, o kadar çabuk düzeltebilirsiniz.
  • Proaktif Takviyeler:  Sığırlarınızı sağlıklı sindirim bakterilerini geliştiren belirli ürünlerle beslemek, mükemmel bir önleme stratejisidir.
  • Temiz Su:  Temiz, saf ve tatlı su, sürünüzün bağırsak ve sindirim sağlığı için gereklidir. Sığırlarınızın içmediğini fark ederseniz, bu neden yemediklerini açıklayabilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/