Alkolü fazla kaçırınca ne yapmalı? - Cem Yurtseven
Yaşam

Alkolü fazla kaçırınca ne yapmalı?

Alkolü fazla kaçırınca ne yapmalı? Alkolün etkisini ne azaltır? Alkolün etkisinden kurtulma nasıl olur? Gibi aklınıza gelebilecek tüm sorunları, gelin birlikte çözelim.

Alkolü fazla kaçırınca ne yapmalı?

Özel bir gününüz var. Belki sevgilinizin doğum günü, belki evlilik yıl dönümünüz, belki yılbaşı, belki de sevgililer günü. Ya da arkadaşlarınızla herhangi bir gün eğleneceksiniz. Her şeyi planladınız. Mekana gittiniz ve bir güzel eğlendiniz. Açtınız bir 70’lik yeni rakı, vur patlasın çal oynasın coştunuz. Rakı sizi bozuyor diye, belki bira içtiniz. Eeee tabii, rakı alışkın olmayan bünyeyi biraz çarpar 🙂 Rakı içmek için, önce rahmetli Aydın Boysan’a kulak vermek lazım. Hatırlatın, bir ara kendisinin rakı adabıyla ilgili yazdığı bazı yazıları paylaşayım.

Neyse efendim, konumuzu dağıtmayalım. Yediniz, içtiniz ve güzelce eğlendiniz. Eve gitmek üzere yola çıktınız. Haa bu arada, sakın alkollü olarak araç kullanmayın. Ya taksiyle gidin ya da kendinize içki kullanmayan ama araba sürmesini bilen bir yancı ayarlayın 🙂 Alkollü olarak araç kullanmanın cezası 1002 TL ve 6 ay sürücü belgesine el konulmasıdır. Kaza risklerini söylemiyorum bile.

Eve geldiniz ama kafa bi milyon olmuş. Eğer o kafayla uyuyabiliyorsanız sorun yok. Fakat uyumakta zorluk çekiyorsanız, hemen bir Türk kahvesi yapın. Balkona çıkıp, biraz temiz hava alın. Balkondayken gözünüzü kapatın ve bir deneme yapın. Başınız dönüyorsa, biraz daha kalın 🙂

Ardından ılık suyla bir duş alın. Özellikle baş bölgenizi, duş başlığından çıkan tazyikli su ile masaj yapar gibi yıkayın. Mümkünse bunu 5-10 dakika yapın.

Duştan çıktığınızda, saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmayın. Yumuşak bir havlu ile, yine masaj yapar gibi kurulayın. Eğer gür saçlara sahipseniz, kurutma makinenizin en düşük ayarında kurutun.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, marketlerde satılan meyveli sütlerden bir tane için. Dolabınızda mutlaka bulunsun. Midenizi oldukça rahatlatacaktır.(1)

Bir su bardağına, 2 adet Aspirin C Plus ya da Alka Seltzer atın. Suda eridikten sonra onu için. Ardından, çok sert olmayan bir yastık alın. Üzerinize de, yine çok kalın olmayan bir pike alın. Yatmadan önce bol bol su için. Başucunuzda da mutlaka su bulundurun. Alkol, vücudun su kaybına neden olacağından, o suyu geri almanız gerekecektir.

Alkolü fazla kaçırmak
Alkolü fazla kaçırmak

 

Aşırı alkol aldıktan sonraki gün ne yapmalı?

Eğer yukarıda yazdıklarımı uygularsanız, sabah uyandığınızda muhtemelen çok kötü bir durumda olmayacaksınız. Tabii gece yaptığınız saçmalıkları hesaba katmıyorum 🙂

Kahvaltıyı, midenizi yormayacak besinlerden oluşan bir menü ile yapmalısınız. Yağlı, unlu, tuzlu ve şekerli besinlerden olabildiğince uzak durun. Bir parça yağsız peynir, bir dilim kepekli ekmek, birkaç dilim domates ve bir bardak süt, ideal bir kahvaltı olacaktır.

İmkanınız varsa, yine ılık bir duş alabilirsiniz. Eğer yine de kendinizi kötü hissederseniz, bu gibi durumlar için özel olarak üretilen Alka Seltzer isimli ilacı tekrar kullanabilirsiniz.(2)

 

Alka Seltzer
Alka Seltzer

 

Alka Seltzer nedir?

Bizim gibi alkol alan insanlar için, Alman Bayer firması tarafından özel olarak üretilen bir tür ilaçtır. Özellikle mide rahatsızlıklarında ve baş ağrılarında etkilidir. Hızlı bir etki sağladığından, akşamdan kalmaların sıklıkla tercih ettiği bir ilaçtır. Hamile olan ya da emziren kadınlar kullanmadan önce, mutlaka bir doktora danışmalıdır. Bu ilacın tam olarak etkisini göstermesini istiyorsanız, hem yatmadan önce hem de sabah kalktıktan sonra, bir su bardağına 2 adet olacak şekilde atıp içmeniz gerekiyor. Suda çözünen bir ilaçtır. Aspirin C Plus ile benzer etkilere sahip olsa da, ondan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Günde 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.(3)

Alkolün etkisini ne azaltır?

Biranın etkisini ne azaltır? Ya da rakının etkisini ne azaltır? ” Yahu bira ve rakıdan başka alkollü içecek yok mu” diyeceksiniz şimdi 🙂 En fazla tercih edilen içkiler bunlar diye yazıyorum. Yoksa viski, votka, şarap, likör, tekila, konyak gibi onlarca içki türü olduğunu biliyorum 🙂

İlk olarak, alkolün etkisini arttıran besinlerden bahsedelim. Aslında besin demeyelim de, alkolün etkisini arttıran şeylerden bahsedelim diyelim. Evet, bu daha doğru bir ifade:)

Alkol; vücutta su kaybına neden olacağından, alkol ile birlikte bol bol su tüketmek gerekmektedir. Bunun yanında, aç karnına alkol almak da, sizi çabuk sarhoş edecektir. Mümkünse yemekten sonra alkol almak ya da mesela bi rakı balık yapmak iyi olacaktır. Yağlı yiyecekler alkol emilimini azaltacağından, uzak durmakta fayda vardır. Alkolü hızlı içmeyi de, kesinlikle önermiyorum. Yavaş yavaş, sindire sindire için. Tabii ertesi gün pişmanlığını yaşamak istemiyorsanız 🙂

Şimdi yazdığım yazıyı okudum da, hem alkolün etkisini arttıran hem de alkolün etkisini azaltan şeyleri zaten vermişim. Tekrar yazmaya gerek yok sanırım 🙂

Alkolden sonraki baş ağırsı
Alkolden sonraki baş ağırsı

 

Ve son olarak birkaç tavsiye..

Az için oğlum az, millet aç aç 🙂 İşin şakası bir yana, ayarınızı ve nerede duracağınızı mutlaka bilmelisiniz. Mide yanması, bağ ağrısı, halsizlik gibi belirtiler geçer de, alkolün etkisi ile kendinizi kaybeder ve saçma sapan şeyler yaparsanız, işte onun pişmanlığı kolay kolay geçmiyor. Tecrübe ile sabittir 🙂

Önce evinizde kendinizi test edin. Kaç tane bira içince sapıtıyorsunuz 🙂 Ya da kaçlık rakı içince… Evde içerken, sosyal medyadan uzak durmayı unutmayın. Ertesi gün kalktığınızda, arkadaş listenizin sıfırladığını görebilirsiniz 🙂

Alkol almak güzeldir, kafa yapar, rahatlatır ve sıkıntılardan uzaklaştırır insanı. Ama tadında ve ayarında. Bunu sakın unutmayın.(4)

Son olarak, alkolü biraz fazla kaçıran dayıların eğlencesini sizlerle paylaşıyorum. Tabii her zaman bu kadar şirin olunmuyor, onu da söyleyeyim 🙂

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

https://cialgetusa.com/