Yeşil Yol Filmi | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Yeşil Yol Filmi

e
sv

Yeşil Yol Filmi

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kategori : Film
Tür : Eleştiri
Anlatım Dili : Sade
Seviye : Başlangıç
Kelime Sayısı : 621

—————————-

yesil-yol

 

Dünya sinema tarihinin en iyi 50 filmi arasında gösterilen Yeşil Yol/The Green Mile, sanırız dram filmleri arasında en dikkat çekenlerin başında geliyor. Filmi derinlemesine incelediğimizde, aslında çok iyi mesajlar verdiğini söyleyebiliriz.

Öncelikle The Green Miles/Yeşil Yol filmi hakkında genel bilgiler vererek işe başlayalım. 1999 yapımı olan film, Stephen King’in aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılmıştır. Bildiğiniz gibi Stephen King, genellikle korku ve gerilim türünde eserler yazmıştır. Ancak ” Yeşil Yol ” gibi, ” Esaretin Bedeli ” gibi dram türünde eserleri, gerek roman olarak gerekse film olarak, insanlarda inanılmaz etki bırakmıştır.

Filmin senaristliğini yapan Frank Darabont; Buried Alive, Esaretin Bedeli, The Majestic , Öldüren Sis gibi çok ses getiren yapımlara imza atmıştır.

Filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda; dramatik rollerdeki üstün başarısıyla tanıdığımız iki Oscar sahibi Tom Hanks ve 3 yıl önce aramızdan ayrılan Michael Clarke Duncan öne çıkıyor. Bu ikiliye, filmdeki diğer karakterlerin etkileyici performansı eklenince, ortaya müthiş bir yapım çıkıyor.

Film 30 farklı ödül türüne aday gösterilmiş ve bunlardan 10 tanesini kazanarak ne kadar etki bıraktığını da kanıtlamıştır.

60 milyon $ bütçe ile çekilmiş ve $290 milyon $ hasılat yapmasına rağmen, elde ettiği başarı bunun kat be kat üzerindedir.

Filmin Özeti

John Coffey ( Michael Clarke Duncan ) iri yarı ve zenci bir adamdır. İki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum edilmiştir. Paul Edgecomb’un ( Tom Hanks ) baş gardiyan olarak görev yaptığı hapishaneye gelmesiyle hikaye başlar. John Coffey, korkutucu görüntüsünün ardında oldukça duygusal ve doğa üstü güçleri olan bir adamdır. Kendi içine çektiği hastalıkları, ağzından dışarı atarak insanları iyileştirmektedir. Paul Edgecomb’un hastalığını da aynı şekilde iyileştiren Coffey ve gardiyanlar arasında sıcak bir bağ oluşur. Ancak Wild Bill (Sam Rockwell), onları rahat bırakmaz ve oluşan bu bağı koparmak için elinden geleni yapar.

yesil-yol-

 

Filmdeki Efsane Diyaloglar

Yoruldum, patron.
Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum.
Yanımda hiç arkadaş olmamasından bıktım. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söyleyecek biri..
İnsanların birbirine kötü davranmasından bıktım.
Her gün dünyada hissettiğim ve duyduğum acılardan bıktım.
Çok fazla var, sanki her an için kafama cam parçaları batıyor.
Anlıyor musun?

Karanlıktan korkuyorum patron lütfen ışığı kapatma…

Hayatımda yapmaktan gurur duymadığım şeyler yaptım, ama ilk defa cehennemin gerçek tehlikesini hissediyorum.

Dönüp o günlere baktığımda Elektrikli nasıl da budalaca bir çılgınlık, ölümcül bir sapıklık gibi geliyor. En iyi koşullar altında bile ince cam kadar kırılganız bizler. Birbirimizi soğukkanlılıkla, gaz ve elektrik vererek öldürmek mi? Ne çılgınlık. Ne dehşet.

İnsanın eli yarı evcilleşmiş bir hayvana benzer; çoğu zaman iyidir ama bazen kontrolden çıkıp gördüğü ilk şeyi ısırır.

Lütfen patron, o şeyi yüzüme kapama. Beni karanlıkta bırakma. Ben karanlıktan korkarım.

-yesil-yol-

 

Filmin Analizi

Film aslında birçok yerinde, bizlere çok güzel mesajlar veriyor.

” Dış görünüşe aldanmamak gerekir “

Mevlana’nın dediği gibi ; ” Biz de geceyi bir zenci gibi gördük, halbuki o huridir”.
Hukuk alanında görünüş önemli olabilir belki, ama akıl ve vicdan mevzu bahis olduğunda, daha derin düşünmeli ve daha iyi analiz etmeye çalışmalıyız.

” Önyargılarımızdan sıyrılmalıyız “

Albert Einstein ‘ın dediği gibi; ” Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur.” Hayatımızda birçok konuya önyargı ile bakıyoruz. Bunun yanlış olduğunu bilmemize rağmen, bu düşünceden kurtulamıyoruz. Aşağıdaki 5 dakikalık video, önyargının ne kadar kötü bir şey olduğunu gözler önüne seriyor. Sıkılmadan izlemenizi tavsiye ediyoruz.

” Mucizeler kaderi değiştirmez “

Murat Menteş’in Ruhi Mücerret isimli romanından bir kesit. John Coffey’in yaptıkları bir mucize olarak kabul edilse de, onun idamının önüne geçemiyor. Öldürmekle suçlandığı iki kızı kurtarmak için geç kalması, kendisini suçlu hissettiriyor. Belki daha erken davransaydı, o iki küçük kız ölmeyecekti. Bunun suçluluğunu derinden hissediyor.

Sonuç

İnsanların dünyayı ne kadar kirlettiğini gözler önüne seriyor. Hainlikleri, merhametsizlikleri, önyargıları, hırsları ile ne kadar zarar verebileceklerini anlatıyor.

Kimsenin göründüğü gibi olmadığını, insanlara kendisini anlatması için bir şans verilmesi gerektiğini ve bazen mucizelerin bizlerin yanıbaşında olduğunu derinlemesine işliyor.

Kendimizi sorgulamamıza neden oluyor. Acaba gündelik hayatta ne kadar doğru kararlar veriyoruz ? İmkanımız olmasına rağmen, neden yardıma ihtiyacı olanlara yardım elini uzatmıyoruz ?

Kaynakça :

1- Vikipedi – Yeşil Yol

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli