Yeni Bir İş Kapısı : İzdivaç Programları | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Yeni Bir İş Kapısı : İzdivaç Programları

e
sv

Yeni Bir İş Kapısı : İzdivaç Programları

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şok şok şok! Falanca kişi deşifre oldu. Meğerse amacı evlilik değilmiş! ” gibi bir başlık atsaydım, eminim çok ses getirirdi 🙂 Fakat aslında bunun böyle olduğunu, programı izleyen, kanal değiştirirken rast gelen, haberlerde duyan vs. herkes biliyordur. Ben de birkaç düşüncemi dile getirmek istiyorum.

Kendime ait birkaç internet sitem mevcut. Uzun yıllardır da çeşitli internet sitelerini yönettim. Gerek yönetici, gerek editör olarak. Gördüğüm bir şey var ki, ülke olarak şiddeti seviyoruz! Gerçekten de durum böyle. Hani ” Hayat bayram olsun, barış olsun, kardeşlik olsun ” falan diyoruz ya, aslında alakası yok.

 

siddet

 

Editör olarak görev yaptığım sitelerde şunu gözlemledim. ” Kendisini aldatan karısını 28 bıçak darbesiyle öldürdü ” , ” Falanca kişi içkiyi fazla kaçırınca dağıttı ve herkesin ortasında çırılçıplak soyundu ” , ” Ensest ilişki yaparken yakalanan ailenin açıklamaları şok etti ” , ” Yan baktın kavgasında bıçaklar konuştu : 8 yaralı ” gibi haberlerin okunma sayısı ile, ” Evsiz adama yardım eden kişinin hikayesi yürek dağladı ” , “ Kesilen ağaçlara kahrolan adam bir orman yarattı ” , ” İşkence edilen köpeği alıp iyileştirdi ve ona bir hayat sundu ” gibi haberlerin okunma sayısı arasında o kadar fark var ki, insan gerçekten üzülüyor.

Konudan çok uzaklaşmak istemiyorum. Ülke olarak ne tür konuların ilgi gördüğüne dikkat çekmek istedim sadece.

 

naz-1

 

Son 3-5 yılda yeni bir akım başladı : ” Evlilik Programları ” adı altında. Gündüz kuşağında yayınlanan bu programlar, ciddi manada bir izleyici kitlesine sahip. İnternette çeşitli forumlarda, sosyal paylaşım sitelerinde destekten çok eleştiri mesajları yağıyor. Ama eleştirenlere bakınca, durumun daha da vahim olduğunu görüyorum. ” Ya bunlar hep oyun. Ayşe falanca gün gelen talibine şunu şunu dedi. Hepiniz oyuncusunuz. RTÜK’ü göreve davet ediyorum. Bu programlar kapatılsın ” Be mübarek, madem sevmiyorsun neden izliyorsun ?

 

evleneceksen-gel

 

O konuyu da geçelim. Sizi sıkmak istemiyorum 🙂

Bu programların aslında bir nevi tiyatro olduğunu biliyoruz. Aslında evlilik değilde, oyuncu seçimi olarak gerçekten güzel bir program olabilir.

Esra Erol’la kavga ediyoruz ” , ” Zuhal Topal’la birbirimize giriyoruz ” , ” Evleneceksen Gel, Evlenmeyeceksen Gelme ” gibi programlarda, “ Loca ” tabir edilen yerde oturanların hemen hemen hepsi, yaşadığı ilişkilerde en çok şu ismi kullanıyorlar : ” Sosyal Medya ” .

 

esra_erolla_izdivac

 

Sosyal medyada takipçilerimden haber geldi ” , ” Sosyal medyada şu fotoğrafı paylaştın ” , ” Sosyal medyada şu oldu ” falan filan. Hep sosyal medya.

Peki sosyal medya neden bu kadar konuşuluyor sizce ?

Çok basit bir açıklama yapayım. Örnek olarak bir isim seçtim. Zuhal Topal’la programına güya evlilik için katılan Naz ismindeki kadın. Bilerek kadın seçtim ki, çekemiyor demesinler 🙂

 

zuhal-topalla

 

Aslında bu kadını seçmemdeki en büyük sebep, sosyal medya kelimesini en çok kullanan kişi olması. Bu yazıyı kaleme almadan hemen önce, merak edip Naz’ın İnstagram hesabına baktım. Tam tamına 289 bin takipçisi var. Programın sunucusu olan Zuhal Topal‘ın takipçi sayısı ise 281 bin. Zuhal Topal; sayısız film, dizi ve tiyatro oyununda yer aldı. Birçok programda sunuculuk yaptı. Naz ismindeki kadının yarışmacı olduğu programın da sunuculuğunu yapıyor. Buna rağmen daha az sayıda takipçisi var.

 

naz-2

 

Naz’ın Instagram hesabındaki birkaç paylaşımına baktım. Reklamdan geçilmiyor. Hatta tanıtım kısmında şu cümle yazıyor : ” NAZ?MİLAŞKAM STAR TV ??? REKLAM VE İŞ BİRLİKLERİNİZ İÇİN MENAJERİM POYRAZ 0538 277 41 15 YENİ BUTİK SAYFAM @naz_storee? HAYAT BANA GUZEL ?? Boy 160.kilo 48

 

naz-3

 

Hatunun paylaşımlarına bakıyorum, sürekli bir yerlerde, sürekli bir eğlence. Gerçekten ne kadar güzel değil mi ? İnsanlar para kazanmak için saatlerce emek harcıyor, alın teri döküyor. Ama birileri gelip, bu kadar kolay para kazanarak, hiçbir yeteneği olmamasına rağmen rahat ve ferah içerisinde yaşayabiliyor. Gerçekten çok acı.

Bu yazıyı yazarken, ilham olması açısından programı açtım. Evet kızımız Naz, oğlumuz Baha ile görüşme yapıyor. Evlilik yoluna girmişler. Yersen

 

baha-naz

 

Takip eden 289 bin kişiye de buradan seslenmek istiyorum : ” Yahu arkadaş sizde hiç mi kafa yok ? Bu kadın kim ki bu kadar prim veriyorsunuz ? ” Bakın buradan Naz’a bir şey söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Kafası çalışıyor ve bunu kullanıyor. Onu ben ancak tebrik ederim. Sadece onu değil. Öne çıkan birkaç ismin instagram hesabını da eklemek istiyorum.

Hanife : 396bin takipçi
Umut : 192bin takipçi
Sevgi : 363bin takipçi
Luvrita : 123bin takipçi

Bu hesaplar gizliymiş. Ben de instagram kullanmadığım için içeriğini göremiyorum. Ama eminim bu arkadaşlar da kişisel hesaplarından reklam yapıyordur.

Gelelim işin can alıcı kısmına.

Kolay yoldan para kazanmak istiyor musunuz ? O zaman makalemin başlığında dediğim gibi, bu programlara katılacaksınız. Ama mutlaka birine talip olarak gelmeniz, sivri dilli olmanız, kavgacı bir yapıya sahip olmanız, ukala olmanız, her konuya atlamanız gerekiyor. Bunu ustalıkla yaparsanız, emin olun paraya para demezsiniz.

Altın anahtarı size verdim. O anahtarla kapıyı açmak size kalmış 🙂

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli