The Other Side of the Door - Kapının Diğer Tarafı Filmi ( 2016 ) | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

The Other Side of the Door – Kapının Diğer Tarafı Filmi ( 2016 )

e
sv

The Other Side of the Door – Kapının Diğer Tarafı Filmi ( 2016 )

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

2016 yılında vizyona giren filmleri incelemeye devam ediyoruz. Bu filmimizin adı, The Other Side of the Door – Kapının Diğer Tarafı.

Bugünlerde biraz fazla film izliyorum sanırım. İzlediğim filmlerle ilgilide ufak çaplı bilgilendirmeler yapıyorum. Tabi yazılarım film eleştirmenleri gibi olmuyor. Çünkü ben festival, dergi, kitap yada bir gazete için yapmıyorum bu işi. Yaparsam biraz erken havlu atarsınız:) Böyle daha samimi oluyor. Ayrıca burada sizlere tanıttığım filmler, benim izlemekten keyif aldığım yapımlardır. Neyse, lafı çok uzatmadan filme geçelim.

 

kapinin-diger-tarafi-5

 

15 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’de gösterime giren The Other Side of the Door – Kapının Diğer Tarafı Filmi, korku – gerilim türü ile karşımıza çıkıyor. Aslında böyle filmler biraz klişe oluyor. Yani konu ve işleyiş, rakiplerine oldukça benziyor. Ama açıkçası bu film benim hoşuma gitti.

 

kapinin-diger-tarafi-2

 

Filmin yaklaşık ilk 20 dakikası, daha çok dram yönüyle ön plana çıkıyor. İki çocuğu olan bir anne ( Maria ), talihsiz bir trafik kazası geçirir. Araç nehre uçar ve yavaş yavaş batmaya başlar. Arka koltukta oturan iki çocuk var ve annenin birini tercih etmesi gerekiyor. Allah kimsenin başına vermesin. İzlerken film bile olsa, insanın içi sızlıyor. Anne seçimini yapıyor ve kızından yana tercih kullanıyor. Fakat bu durumun üstesinden gelemiyor. Her gün kabus görüyor, oğlunun ölümünden kendisini suçluyor. Kaldırması zor bir durum.

 

kapinin-diger-tarafi-3

 

Yanlarında çalışan Hintli yardımcıları Piki, Maria’nın çok üzüldüğünü görünce, oğlu ile son bir defa konuşabileceğini söyler. Aghori yerlilerine göre, Hindistan’da bulunan terkedilmiş bir tapınak, ölü ve canlılar arasında bir kapıdır. Eğer ölen kişinin külleri bu tapınağın merdivenlerine dökülür ve tapınağın içerisine girilip kapı kapatılırsa, gecenin ilerleyen saatlerinde o kişinin ruhu gelecektir ve kapının diğer tarafından konuşabileceklerdir. Fakat Piki, Maria’nın bir konuda çok dikkat etmesini ister. Oğluyla konuşurken kapıyı asla açmamalıdır. Fakat Maria dayanamaz ve kapıyı açar. Böylece ölüler diyarı ile aradaki kilitte kalkmış olur.

 

kapinin-diger-tarafi-7

 

Daha fazla detay vermek istemiyorum. Kapının Diğer Tarafı filmi, dram ve korkuyu iç içe güzel bir şekilde harmanlamış. İlk 20 dakika size sıkıcı gelebilir. Fakat ondan sonra film açılıyor. Efektler ve sahneler iyi sayılır. Göze batan bir hatası yok. Ailenizle birlikte seyredebilirsiniz. Sizi utandıracak sahneler yok:) Tamamen korku ve duygusallığa odaklanmış. Filmin son sahnesi ise, bir devam filmi gelebileceğini işaret etti bana. Bakalım 2017 yılında, Kapının Öte Tarafı isimli film bir gelecek mi:)

 

kapinin-diger-tarafi-8

 

The Other Side of the Door filminin oyuncularından Maria rolünü canlandıran Sarah Wayne Callies‘e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bu kadında öyle aman aman bir güzellik yok. Yok yahu hakkını yemeyelim güzel bir kadın 🙂 Ama sadece güzelliği ile ön plana çıkan aktiristlerden değil. Oldukça sıradan bir görüntüsü var. Fakat yüzü çok masum ve sempatik. Oyunculuğu ise müthiş. İlk olarak kendisini Prison Break dizisinde izlemiştim. O günden beri favori oyuncularım arasında yer alıyor hanım efendi. Daha sonra, 2012 yılında Black November ve 2015’te Pay The Ghost filmlerinde izledim. Her filminden de keyif aldım açıkçası. Henüz 39 yaşında. Çok genç sayılmasa da, 8-10 yıl daha güzel filmlerini izleriz diye umut ediyorum.

 

sarah-wayne-callies

 

 

The Other Side of the Door filminin yönetmeni olan Johannes Roberts, sanırım biraz psikopat bir adam:) Adamın yönettiği filmlerin hepsi korku üzerine. Lanetli Yaratık, Lanetliler Ormanı en bilinen filmlerinden. Sanırım bu eleman lanetlenmiş:) Tövbe tövbe neyse konuyu dağıtmayalım. Ama adam iyi iş çıkarıyor, bunu da belirteyim.

 

johannes_roberts

 

 

The Other Side of the Door Fragmanı :

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli