Suriye’lilere Vatandaşlık Verilmeli mi ? 0 1

Son günlerde Suriye konusu gündemden düşmüyor. Özellikle Suriye’lilere vatandaşlık verilmesi konusu, şu an ülke gündeminin en büyük meselesi olmuş durumda. Ben de naçizane bu konu hakkında birkaç kelam etmek istedim.

Aristoteles’in meşhur bir sözü vardır : ” Sevdiklerinizle siyaset yapmayın. Siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam eder ve siz dostlarınızı yitirmekle kalırsınız “. İşte bu sözü gerçekten benimsediğim için, kimseyle siyaset ile ilgili konuşmuyorum. Bu yazımda da siyasete girmeyeceğim. Zaten benim için A partisi, B partisi önemli değil. Vatanım ve milletimin çıkarları önemlidir. Bu yüzden, olabildiğince siyasete girmeden içimdekileri yazıya dökmeye çalışacağım.

 

suriyeli-multeciler-2

 

Biliyorsunuz ki, neredeyse tüm komşularımızla sorunlarımız var. Ama bunlar içerisinde en büyük problem, kuşkusuz Suriye’lilerle. Suriye’de meydana gelen iç karışıklıktan dolayı, milyonlarca insan ülkemize kaçtı. Sınır kapılarımız tabiri caizse yol geçen hanına döndü. Bu kişileri ilk olarak güney illerimizde karşıladık. Çeşitli kamplar hazırlandı. Yiyecek-içecek-giyecek yardımı yapıldı. Ama onlar ne yaptı ? Bu kamplarda polise ve askere saldırıp, marketleri ve tarlaları yağmaladılar. Tabi bunlar basına çok yansımadı. ” Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur ” demişler. Aslında buradan bile belliydi bunların tiyniyeti. Ama eyvallah dedik ve geçtik. Sonra güney bölgelerimiz yeterli gelmedi. Önce Akdenizden Ege’ye, oradan Marmara’ya geçtiler. Bakın hiçbiri Doğu’ya gitmiyor. Hep kalabalık ve refah seviyesi yüksek illere gidiyorlar. Ha, bazılarını Türkiye kesmedi ve Avrupa’ya gitmeye kalktı. Birçoğu denizde alabora olup öldüler. Diğerleri ise, sınırda kaldı.

 

suriyeli-bebek

 

Fotoğrafta gördüğünüz Suriye’li bir ailenin bebeği, batan teknede hayatını kaybetti ve kıyıya vurdu. Bu görüntüler hepimizin için sızlattı. Hepimiz açıkçası acıdık. Çünkü biz Türk’ler merhametli insanlarız. Açıkta kalana, dara düşene yardım ederiz. Ama bu tarz görüntüler, bizim madalyonun diğer yüzünü görmemizi engelledi. Aslında bu toptan bir algı çalışmasıydı. Televizyon kanallarının neredeyse tamamı, Suriye’lilerin iç yüzünü bizlere göstermedi. Bunun yanında sosyal medyanın da büyük çoğunluğu, Suriye’lilerin çirkin tarafını bizlerden sakladı. Biz onları her zaman, savaştan kaçan masum insanlar olarak gördük. 1000 kişi, 10.000 kişi, 100.000 kişi derken neredeyse 3.000.000 kişi oldu. Elin avrupalısı 100 kişiyi bile almazken, biz tam 3 milyon kişiyi içimize aldık. Hem de fütursuzca. Takip etmedik, edemedik. Şimdi her yerdeler.

AB diyor ki, ” Alın size 10 milyar $. Onlara siz bakın ” . Biz de tamam deyip içimize aldık. Keşke o parayı biz verseydik de, hepsini avrupaya yollasaydık…

 

suriyeli-multeciler-1

 

Bana gaddar yada acımasız diyebilirsiniz. Ama buna katılmıyorum. Ben sadece kendi vatanımı ve milletimi düşünüyorum. Bu insanlar korkak bir tavuk gibi ülkelerindeki savaştan kaçtılar. Kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp geldiler. Biz de bunlara kucak açtık. Alın size işsizlik maaşı, alın size burs, alın size sınavsız öğretmenlik vs.. dedik. Fakat tüm bunlar yetti mi ? Tabii ki hayır. Bakın bu şerefsizler ne yaptı ?

 

 

Kamplarında Türkmen’leri istemiyorlarmış. Bu yüzden tekme tokat kovmuşlar. Müdahale eden asker ve sivil ne varsa saldırmışlar. Bu da yetmemiş, Türk bayrağını indirip, Suriye bayrağını açmışlar.

Onu da geçtim. Bu vatansızlar, güya savaştan kaçıp bize sığındılar. Peki kim bana aşağıdaki görüntüleri açıklayabilir ?

 

 

Ulan madem savaş var, madem can güvenliğiniz yok, ne bok yemeye bayramlaşmak için ülkenize gidiyorsunuz ? Yahu biz bile bayramda ailemizi ziyarete gidemiyoruz. Bu nasıl bir ayrıcalıktır ki, sen ülkene gidip bayramlaşabiliyorsun ?

Kimse üzerine alınmasın. Yada boşverin isteyen üzerine alınsın. Doğudan batıya göç edip, batının en güzel yerlerine gecekondu dikenler, kentsel dönüşüm sebebiyle evlerinin yıkılmasına nasıl tepki verdiler ? Basın nasıl bunu masum gösterdi ? Ve devlet nasıl bunlara ev verdi ? Peki şimdi soruyorum. Benim babam yaklaşık 30 yıl öğretmenlik yaptı. Vergisini kuruşu kuruşuna verdi. Emekli olduğunda, ortalama bir ev fiyatının 5’te 1’i kadar ikramiye aldı. Bugüne kadar her kulvarda devletine bağlılığını dile getiren, vergisini veren, asla baş kaldırmayan babamın ne suçu var ?

 

sirnak

 

Doğuda yıllardır elektrik kaçak kullanılıyor. Devlet bu kadar aciz mi ki, onlardan alamadığını bizlere kaçak kullanım bedeli olarak yansıtıyor ? Evlerinin önüne bomba yerleştirildiğinden bihaber olanlar!, devletten sıfır birer daire alırken, devleti ve milleti için şehit olanların ailelerine neden bir ev parası verilmiyor ?

Biz yıllardır bu pkk şerefsizlerinden yeterince çektik. Bunlar yetmiyormuş gibi, şimdi bir de Suriye’liler çıktı. Kendilerine tahsis edilen kamplardan, bizim soydaşlarımızı kovanlar, yarın bu ülkeden bizi de kovarlar!

Bakın çok net söylüyorum. Biz bunlara vatandaşlık verirsek, ilk olarak anadilde eğitim isteyecekler. Sonra anadilde yayın yapan bir kanal. Ardından ana dilde savunma. Devamında özerklik. Ve en sonunda, bizim vatanımız sınırları içerisinde, kendi vatanlarını kurmak isteyecekler. Bunları tahmin etmek için Aynştayn olmaya gerek yok. Çünkü bu filmi biz daha önce gördük!

İç siyaset hakkında yorum yapmadım, yapmam. Ama dış siyasete gerçekten çok dikkat etmeliyiz. Sadece Milli menfaatlere göre hareket edilmeli ve Suriye’liler bir an önce sınır dışı edilmelidir. Aksi halde bizi gerçekten çok kötü günler bekliyor.

Ben kendi adıma, #suriyelilerülkemdengitsin diyorum. İster beni ırkçılıkla suçlayın, ister vicdansızlıkla. Açıkçası hiç umurumda değil…

Önceki HaberSonraki Haber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Sevilen Konular

Benim Seçtiklerim