Rakı Kafası Diye Bir Şey Mi Var? | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Rakı Kafası Diye Bir Şey Mi Var?

e
sv
Rakı Kafası Diye Bir Şey Mi Var
avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rakı kafası diye bir şey var mı gerçekten? Yoksa rakı içenlerin, kendilerini cool göstermek için sarfettiği bir söz mü? Rakı özel mi? Yoksa sıradan bir içki mi?

Bugüne kadar aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü alkol çeşidini tükettim. Bira, votka, viski, tekila, şarap, likör, cintonik vs.. Fakat birkaç sene öncesine kadar rakı içmemiştim.

Anason çayları vardır bilirsiniz. Üniversitedeyken ev arkadaşım, bir gün anason çayı getirmişti. Sabah kalktığımda mutfağa giremedim kokudan. Zaten liseden beri anason kokusuna takıntım vardı. Tahammül edemiyordum nedense. Anason kokusundan dolayı da, içmediğim bir tek rakı kalmıştı.

Birkaç sene önce cesaret edip denedim. Çünkü rakı içenler o kadar çok övüyordu ki, artık dayanamadım 🙂 Açtım bi 35’lik. Yanına da acılı şalgam. Şalgam önemliymiş, öyle dediler 🙂 Rakının ağızda bıraktığı o kokuyu silip süpürüyormuş. Benim gibi anason kokusuna karşı antipatisi olan biri için oldukça güzel bir çözümdü 🙂

Rakının yanında balık iyi gider dediler. Meşhur Rakı-balık kombinasyonu yani. Tamam dedim ve gittim yarım kilo hamsi aldım. Şaka la şaka 🙂 Küçük balık olmaz. Çupra, levrek ya da lüfer olabilir. Ben özellikle çupra seviyorum, size de tavsiye ederim.

Rakı hazır, çupra hazır, peki ya mezeler? Rakı mezesiz olmaz dediler. Peki dedim ne tür meze? O senin damak tadına göre değişir dediler. Fakat başlıca mezeler; rus salatası, haydari, acılı ezme, beyaz peynir, kavun ya da karpuz, közlenmiş patlıcan vs.. En azından benim sevdiklerim bunlar 🙂

Mezelerimiz de hazır. O zaman buyuralım sofraya. İlk kadeh duble olsun dediler, sonra teke düşermişim. Eğer ilk kadehi duble içersem, rakının zevkini ve tadını daha iyi alırmışım. Öyle dediler yani.

Tamam dedim ve ilk kadehimi duble yaptım ve başladım içmeye. Tabii içerken nefes almıyorum. Zaten genel olarak alkol kullanıyorsanız, içkinizi yudumlarken nefes almayın. Böylece mide bulantısı ya da tiksinme gibi durumların önüne geçersiniz.

Bir yandan rakı, bir yandan şalgam, bir yandan balık, bir yandan mezeler. 35’liğin yarısına geldiğimde, hafif bir mayhoşluk olmuştu. ” Ulan iyi gidiyor be ” dedim kendi kendime. Aslında gerçekten de iyi gidiyordu.

Ben alkol alırken, normalde çok fazla müzik dinleyen biri değilimdir. Fakat rakı içerken, içimden acayip şekilde müzik dinlemek geldi. Özellikle de Türk sanat müziği ve fasıl havaları.

Alkol alkoldür değil mi? Birada %5, votkada ve rakıda %45 alkol var. Diğerlerini saymıyorum. Yani demek istediğim, içtiğiniz alkolün içerdiği alkol oranına ve içtiğiniz alkol miktarına göre, kanınıza giren promil hemen hemen aynı. Fakat hissettirdikleri çok farklı inanın. Hani damakta bıraktığı tattan bahsetmiyorum. Bunu kelimelere dökmek inanın çok zor. Fakat rakının kafası gerçekten bir başka 🙂

Diğer alkol türlerini içtiğimde gece sık sık uyanırdım. Terleme ve susama olurdu. Ertesi gün kalktığımda, vücudum halsiz, bitkin ve yorgun olurdu. Hafifte olsa bir pişmanlık yaşardım ” Ulan niye bu kadar içtin ” diye. Fakat rakı içtikten sonra bu durumları neredeyse hiç yaşamadım. Gayet dinç ve pozitif kalktım.

Peki rakıyı farklı kılan sebep ne?

Aslında birçok şey var. Mesela rakı su ile içilir. Sek içenler için bir şey diyemem 🙂 Su ile içildiğinden, alkol ile birlikte yaşanan su kaybını çok fazla hissetmiyoruz.

Rakı meze ile içilir. Meze ile içildiğinden, yavaş yavaş, sindire sindire içiyoruz. Vücut açlık çekmiyor. Tabii tıka basa yerseniz, bu sefer mide spazmı geçirebilirsiniz 🙂

Rakı içerken keyifli olursunuz, geçmişi düşünürsünüz, anılar gözünüzün önünde canlanır, sevdiklerinizi ve sizi sevenleri hatırlarsınız, kah güler kah ağlarsınız.

Rakı içmek günahtır, pis kafir ” diyenlere üzülürsünüz. Çünkü rakı içince insan güzelleşir. Sever, sevilir. O kişilere; içki içmekten çok daha büyük günahların olduğunu, insanları inanışlarına göre değil, sadece insan olduklarına göre değerlendirmeleri gerektiğini, herkesin müslüman olmayacağı gibi, her müslümanın da aynı olmayacağını anlatırsınız. Bunu kırmadan, kırılmadan yapmaya çalışırsınız.

Rakı candır, can. Kim ne derse desin, tamamen bize aittir. Bizim kültürümüzün bir ürünüdür. Eşi benzeri yoktur. Dostlarla içildiğinde ayrı bir tat verir. Rakı masasında muhabbetin dibine vurulur.

Uzun lafın kısası; rakıya ön yargı ile bakmayın. Benim gibi anason kokusuna karşı tahammülünüz yoksa bile, kesinlikle denemelisiniz. Şalgam ile birlikte tüketirseniz, o kokunun da önüne geçersiniz. Deneyin ve farkı görün. Hepinize rakışıklı günler dilerim…

Not: Sırf rakıya olan ilgim ve sevgim nedeniyle Rakı Spor sitesini açtım. Rakı Spor’un hikayesini de açtığım siteden öğrenebilirsiniz 🙂

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli