Marvel Film Rehberi | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Marvel Filmleri Rehberi

e
sv

Marvel Filmleri Rehberi

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Marvel filmlerinin ve kahramanlarının bir listesi elinizde olsa nasıl olur ? Yada önümüzdeki yıllarda vizyona girecek olan Marvel Filmlerinin isimleri, konuları yada fragmanları ? İşte bu konuda size güzel bir rehber hazırladım. Çok fazla uzatmadan detaylara bakalım.

Benim gibi fantastik filmleri sevenlerin belki de bir numaralı tercihi Marvel’dir. Ha bu arada hep adını duyuyoruz. Marvel Marvel diye. Kendi kendime dedim ” Ulan kim bu Marvel “. Az çok bilgim vardı tabii. Fakat üzerine biraz araştırma yaparak bir şeyler çıkardım. Bilmeyenleriniz vardır diye kısaca özetleyeyim.

 

marvel-1

 

Marvel, 1939 yılında Timely Comics adında kurulur ilk olarak. ABD’li bir çizgi roman yayımcısı şirkettir. En büyük rakibi DC Comics, 1956 yılında .Superman, Batman, Harika Kadın, Hawkman, Flash, Martian Man ve Aquaman gibi kahramanlardan oluşan Amerika Adalet Birliği‘ni kurdu. Bu hamle çok ses getirdi. O zamana kadar DC Comics’in oldukça gerisinde kalan Marvel Comics, 1961 yılında buna rakip olarak Fantastik Dörtlü grubunu kurdu. Bu hamle de çok beğenildi ve Marvel Comics’in yükselişi başladı.

 

marvel

 

Ardından Yeşil Dev Hulk, Şimsek tanrısı Thor, Örümcek Adam, İntikamcılar, X-Men, Herkül, Drakula, Frankenstein, Blade, Karınca Adam, Kaptan Amerika, Demir Adam, Kara Panter, DareDevil, Wolverine gibi kahramanları da kadrosuna katmış ve dünya çizgi roman piyasasının ilk iki markasından biri haline gelmiştir.

Sözü çok uzatmak istemiyorum. Çünkü yazacak çok şey var. Ne kadar kısa tutarsam, o kadar az sıkılırsınız 🙂

 

marvel

 

Size Marvel filmleri listesini vererek, yavaş yavaş konuya girmek istiyorum.

 • 2000 yılında X-Men
 • 2002 yılında Spider Man ( Örümcek Adam )
 • 2002 yılında Blade
 • 2003 yılında X2: X-Men
 • 2004 yılında Spider Man 2 ( Örümcek Adam 2 )
 • 2006 yılında X3: The Last Stand ( X-Men: Son Direniş )
 • 2007 yılında Spider-Man 3 ( Örümcek Adam 3 )
 • 2008 yılında İron Man ( Demir Adam )
 • 2008 yılında The Incredible Hulk
 • 2009 yılında X-Men Origins: Wolverine ( X-Men Başlangıç: Wolverine )
 • 2010 yılında Iron Man 2 ( Demir Adam 2 )
 • 2011 yılında X-Men: First Class ( X-Men: Birinci Sınıf )
 • 2011 yılında Thor
 • 2011 yılında Captain America: The First Avenger ( İlk Yenilmez: Kaptan Amerika )
 • 2012 yılında The Amazing Spider-Man ( İnanılmaz Örümcek Adam )
 • 2012 yılında Marvel’s The Avengers ( Yenilmezler )
 • 2013 yılında The Wolverine
 • 2013 yılında Iron Man 3 ( Demir Adam 3 )
 • 2013 yılında Thor: The Dark World ( Thor: Karanlık Dünya )
 • 2014 yılında The Amazing Spider-Man 2 ( İnanılmaz Örümcek Adam 2 )
 • 2014 yılında X-Men: Days of Future Past ( X-Men Geçmiş Günler Gelecek )
 • 2014 yılında Captain America: The Winter Soldier ( Kaptan Amerika: Kış Askeri )
 • 2014 yılında Guardians of the Galaxy ( Galaksinin Koruyucuları )
 • 2015 yılında Avengers: Age of Ultron ( Yenilmezler Ultron Çağı )
 • 2015 yılında Ant-Man ( Karınca Adam )
 • 2016 yılında Captain America: Civil War ( Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı )

Bunlar, bu zamana kadar yayınlanmış olan Marvel filmleridir. Şöyle bir baktım da, içlerinden birkaç tanesi dışında hepsini izlemişim. İzlemediklerimi de yakın zamanda izleyeceğim mutlaka. Bu filmler hakkında detaylı bilgiler vermek istedim. Fakat bu kez yazı çok uzayacaktı. Ama gelen talepler doğrultusunda bunu yapabilirim.

Şimdide önümüzdeki yıllarda vizyona girecek olan Marvel filmlerine bi göz atalım..

 

doktor-strange

1- Doktor Strange

İlk olarak 4 Kasım 2016 günü vizyona girecek olan ” Doktor Strange ” filmini inceleyelim. Bu arada küçük bir parantez açayım. Aynı tarihte Geniş Aile Her Türlü filmi de vizyona girecek. Tercihinizi tabi ki Geniş Aile Her Türlü’den yana kullanın. Bahsedeceğim filmi ayın 5’inde izlersiniz 🙂

Bilim kurgu, aksiyon, fantastik türünde bir film olan Doktor Strange filminin oyuncuları arasında Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Tilda Swinton, Benedict Wong gibi yakından tanıdığımız isimler bulunuyor. Özellikle filmde Doktor Strange karakterine hayat verecek olan Benedict Cumberbatch’i, Sherlock serisinden yakından tanıyoruz.

Doktor Strange filminin konusu şöyle: Dünyanın en önemli beyin cerrahlarından biri olan Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği bir trafik kazasının ardından meslek hayatını bitirmek zorunda kalmıştır. Hem fiziksel, hem de mental olarak tedaviye ihtiyacı olan bu kibirli doktor, bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta karşılaştığı Ancient One (Tilda Swinton) ona mistik dünyaların kapısını açacak, sihir ve paralel dünyalar yardımıyla onun yepyeni bir karaktere bürünüp hayatının değişmesine yardımcı olacaktır.

Doktor Strange filminin fragmanı 1 :

Doktor Strange filminin fragmanı 2 :

 

guardians-of-galaxy-2

2- Guardians of the Galaxy Vol. 2 ( Galaksinin Koruyucuları 2 )

Galaksinin Koruyucuları 2 filmi, 2014 yılında yayınlanan Galaksinin Koruyucuları filminin devamı şeklinde olacak. Galaksinin Koruyucuları 2 filminin oyuncularına baktığımızda, ilk filmdeki kadroya birkaç ismin eklendiğini görüyoruz. Özellikle iki yaşlı kurt Sylvester Stallone ve Kurt Russell dikkat çekiyor. Kurt Russell, Peter Quill’in babası rolüyle karşımıza çıkacak.

Galaksinin Koruyucuları 2 filminin konusu hakkında pek bir açıklama yok. Koruyucular’ın, Peter Quill’e babası hakkında daha fazla bilgi sahibi olması için yardımcı olacakları söyleniyor. Detaylı bir bilgi geldiğinde sizlerle paylaşacağım. Film, 5 Mayıs 2017 tarihinde vizyona girecek.

 

thor-ragrarok

3- Thor: Ragnarök ( Thor : Kıyamet )

Thor serisinin üçüncü filmi olan Thor: Ragnarök filminin oyuncuları, diğer seride olanlarla hemen hemen aynı. Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Jaimie Alexander, Idris Elba, Anthony Hopkins, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Karl Urban, Tessa Thompson oyuncular arasında bulunuyor.

Thor: Ragnarök filminin konusundan kısaca bahsedelim. Filme ismini veren Ragnarök kelimesi, İskandinav mitolojisinde kıyamet anlamına geliyor. Thor ( Chris Hemsworth ), kıyamet yaklaşırken Asgard’ın yalnız bırakılmasıyla Surtur ve Muspellheim’ın Ateş Devleri’ne karşı bir savaşa girecek. Fakat bu savaşta yalnız olmayacak. Yeraltı tanriçası Hel ( Cate Blanchett ) ve Hulk’ta ( Mark Ruffalo ) bu savaşta Thor’un yanında yer alacaktır.

Thor: Ragnarök filmi, 3 Kasım 2017 tarihinde vizyonda olacak.

 

the-avengers-infinity-war

4- Avengers: Infinity War Part 1 ( Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 1 )

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 1 hakkında çok fazla bilgi yok. Fakat Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 1 oyuncuları için IMDB‘ye baktığımda, bazı karakterlerin olmadığını görüyorum. Ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama, yeni filmde Kaptan Amerika’yı canlandıran Chris Evans, Iron Man’ı canlandıran Robert Downey Jr., Hulk’u canlandıran Mark Ruffalo, Hawkeye’yi canlandıran Jeremy Renner, Falcon’u canlandıran Anthony Mackie gibi isimler kadroda görünmüyor. Kadroya eklenen isim ise, Galaksinin Koruyucuları filminin kahramanı Chris Pratt. Marvel’in kendi sitesinde ise film ile ilgili neredeyse hiçbir açıklama yok. Bu yüzden bu konuyu şimdilik geçiyorum.

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 1 filminin konusu için ise tek açıklanan, kahramanlarımızın yine bir Marvel karakteri olan titan Thanos’a karşı mücadele edecekleri.

Film, 4 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girecek.

 

black-panter

5- Black Panter ( Kara Panter )

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde karşımıza çıkan Black Panter, 2018 yılında vizyona girecek. Aslında filmi izlediğimde aklımdan geçirmiştim. ” Kesin bu kahraman içinde bir film yapılır ” diye. Ve düşündüğüm gibi de oldu 🙂

Kara Panter filminde başrolü, yine Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’nda bu karaktere hayat veren Chadwick Boseman oynuyor. Kara Panter filminin oyuncuları arasında ayrıca, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Andy Serkis ve Danai Gurira bulunuyor. Tabi bunlar şu an için duyumdan ibaret.

Kara Panter filminin konusu hakkında haliyle bir açıklama henüz gelmedi. Ama karakterin çıkış hikayesinden biraz bahsedeyim.

T’Challa bir Afrika ülkesi olan Wakanda’nın kralı T’Chaka’nın oğludur. Wakanda’nın ekonomisindeki en büyük avantaj, çok nadir bulunan özel bir metal biçimi olan “vibranyum” çıkartılan madenlerdir. Babası vibranyum madenlerini ele geçirmeye çalışan Ulysses Klaw tarafından öldürülünce, T’Challa intikam almaya yemin etti ve madenlere yapılan saldırıyı engellemeyi başardı. Avrupa ve Amerika’daki en iyi okullarda okuyarak eğitimini tamamlayan T’Challa babasının tahtını teslim almak için geri döndü. Dövüş ve avcılık konusunda sınavlardan geçerek fiziksel yeteneklerini ispatlamayı başardı. Wakanda’nın panter tanrısı olan Kara Panther ünvanını aldı. Dövüş sanatlarındaki yeteneğinin yanında, vibranyum madeninden yapılan kostümü de, onun süper bir kahraman olmasında oldukça etki,li oldu.

Film, 16 Şubat 2018 yılında vizyona girecek.

 

kaptan-marvel

6- Captain Marvel ( Kaptan Marvel )

Kaptan Marvel filminin oyuncuları henüz açıklanmadı. Fakat başrol için, yani Kaptan Marvel karakterini canlandıracak olan kişi için düşünülen iki isimden biri Brie Larson, diğeri Katheryn Winnick. Filmdeki gerçek adı Carol Danvers olacak. Fakat Kaptan Marvel ismiyle anılacak. Film hakkında başka hiçbir detay yok. Ancak ilk kez Marvel ismi bir filmde kullanılacak ve tahminime göre hepsinin üstünde bir film olacak.

Çizgi roman ilk olarak 1968 yılında okurlarının karşısına çıktı. Romana göre bir patlama sonucu transformasyon yeteneği kazanan Kaptan Marvel, bu yeteneğini insanların iyiliği için kullanır. Film, 8 Mart 2019 tarihinde vizyona girecek. Bekleyelim ve görelim 🙂

 

the-avengers-infinity-war-1

7- Avengers: Infinity War Part 2 ( Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 2 )

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 2 oyuncularına baktığımızda, açıklanan tek ismin Thanos karakterine hayat veren Josh Brolin olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, 1. bölümde bu elemanı öldüremiyorlar 🙂 Yada sadece tahminden ibaret. Ama her zamanki gibi müthiş bir aksiyon ve görsel efekt ziyafeti çekeceğimiz aşikar.

Marvel Comics’in önümüzdeki yıllar için planladığı filmler bunlar. Bu işin takipçisi olacağım merak etmeyin 🙂 Saydığım filmler hakkında detaylar açıklandıkça sizlerle paylaşacağım. Tekrar söylemek istiyorum. Fantastik ve aksiyon filmlerinden hoşlananlar için açıkçası Marvel filmlerini tek geçerim. Hani bir filmi izlersiniz de şu tepkiyi verirsiniz ya : ” Abi adamlar yapmış yahu “, hah işte bu filmlerin hepsinde bu tepkiyi verebilirsiniz. Bazen senaryoda ufak tefek saçmalıklar oluyor ( Tabi bana göre ). Ama açıkçası göze batmıyor. Her film, tam bir görsel şölen havasında geçiyor. Ayrıca filmlerde kahramanları hep aynı kişilerin canlandırması da akıllı bir seçim. DC Comics bunu yapmıyor mesela. Süpermen filmlerinde bunu sıklıkla yaşadık. Gerçi son birkaç filmde aynı kişi oynuyor ama neyse.

Bugüne kadar çekilen ve çekilecek olan tüm filmleri listeledim. Güzel bir rehber olduğunu düşünüyorum. Sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın 🙂 Yakın bir zamanda DC Comics filmlerini de mercek altına alacağım. Görüşmek üzere..

 

Kaynakça :

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli