Kertenkele Yeniden Doğuş | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Lizard Avengers ( Kertenkele Yenilmezler )

e
sv

Lizard Avengers ( Kertenkele Yenilmezler )

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2 yıl önce ATV ekranlarında yayına başlayan Kertenkele dizisi, beni aslında oldukça şaşırtan bir yapım oldu. Çünkü yayınlandığı günden itibaren reytinglerde ilk 5 içerisinde kendine kısmen yer bulan dizi, 2 yıldır devam ediyor ve bitecek gibi de durmuyor.

Aslında bu durum beni biraz sevindiriyor. Nedeni ise, demek ki istenildiğinde reytingler ikinci plana atılabiliyormuş. Bunu en iyi gösteren yapımda Kertenkele oldu bana göre.

İlk sezon bol bol Kertenkele ( Timur Acar ) ve komiser Ünsal arasındaki koşturmacayı izledik. Bu sezon daha çok komedi ağırlıklıydı kuşkusuz. Aslında ilk bakışta senaryo, oldukça saçma geliyordu insana. Fakat öyle yada böyle izleniyordu. Mesela ben takip ediyordum 🙂

 

kertenkele-yeniden-dogus-1

 

İkinci sezon, reytingleri yükseltmek için diziye aksiyon katmak istendi. ” Akıncı ” isimli maskeli bir kahraman dahil oldu diziye. Hiç konuşmayan, çok iyi dövüşen, sevdiklerinin ihtiyacı olduğunda GPS ile yerlerini bulup yardıma koşan ( Burayı ben ekledim 🙂 ) bir kahramandı Akıncı. Özellikle 2. sezonun sonuna doğru Kertenkele rolünde oynayan Timur Acar’ı pek göremez olduk dizide. Güya Kertenkele’de güzel dövüşüyordu. Ama bana göre Acar dersine pek çalışmamıştı. Çünkü ben bile daha iyi dövüş sahneleri çekebilirim 🙂

2. sezonda senaryoda en çok sırıtan, Akıncı’nın müezzin Hicabi çıkması oldu. Çünkü ilk sezon Hicabi sorularıyla hepimizi güldüren saf, temiz yürekli bir çocuktu. Ama Akıncı ise tam tersi kurnaz, zeki, bıçkın bir kahramandı. Aslında bu kısım pek oturmadı ama biz onu da görmezden geldik.

 

kertenkele-yeniden-dogus-5

 

3. sezon ise dizi, ” Kertenkele Yeniden Doğuş ” olarak karşımıza çıktı. İşte burada konu başlığım devreye giriyor 🙂

2012 yapımı bir Marvel filmi olan ” Avengers ( Yenilmezler ) ” ‘i izleyenleriniz vardır mutlaka. Kaptan Amerika, Demir Adam, Hulk, Thor, Hawkeye gibi kahramanlar bir araya geliyordu. Birden aklıma o geldi. Ay Yıldızlı Adam, Maskeli Kız, Akıncı, Kızıl Ejder, Ateş Kadın gibi, iyi ve kötü kahramanların kapışmasını izliyoruz:)

 

kertenkele-yeniden-dogus-4

 

Diziyi fantastik bir yapım olarak mı görmeliyim, yoksa bir komedi olarak mı bilemedim. Fantastik ve aksiyon bir dizi olarak izleyeyim diyorum, ama dövüş sahneleri içler acısı. Komedi olarak izleyeyim diyorum, bu sefer de biraz daha espri gerektiğini görüyorum.Buradan senaristler Savaş Korkmaz , Hakan Kandal , Savaş Kandal , Ayça Mutlugil , Özlem Tangut , Fatih Solmaz’a sesleniyorum. Ya dizide komediyi biraz daha ön plana çıkarın, yada yapım ekibi ile görüşüp, daha gerçekçi dövüş sahneleri çekilmesini sağlayın. Görünen o ki, iki durum aynı anda gitmiyor.

 

kertenkele-yeniden-dogus-2

 

Dizideki oyuncular hemen hemen hakkını veriyor. Eski kadrodan Ümit Acar, Yıldırım Memişoğlu, Seda Tosun, Umut OĞUZ, Selahattin Taşdöğen, Fatih Doğan gibi isimler rollerinin hakkını veriyor. Bu kadroya Nuri Gökaşan ( Hicabi’nin babası ), Türkan Kılıç ( Gizem’in annesi ) ve Mine Şenhuy Teber ( Hicabi’nin annesi ) gibi isimlerin katılması da, bana göre on numara tercih olmuş. Ama Mine Hanımın rolü biraz daha arttırılmalı bana göre. İş bu durumda, tabii ki senaristlere düşüyor.

 

mine-teber

 

Geçtiğimiz sezondan bazı isimleri ise gerçekten arıyorum, ki bana göre birçok kişide arıyordur. Özellikle dizinin komedi yükünü çeken karakterler Komiser Ünal ( Erdinç Gülener ) ve Polis Memuru Levent ( Sinan Çalışkanoğlu ), bana göre kesinlikle kadroya tekrar eklenmeli. Ayrıca Şevket karakterini canlandıran Umut Oğuz ve Semih karakterini canlandıran Serkan Kuru’nun süreleri daha fazla arttırılmalı.

 

kertenkele-yeniden-dogus-6

 

Dizide Kızıl Ejder’i canlandıran Sezer Uzunoğlu‘nun oyunculuğunu açıkçası hiç beğenmedim. Sanki zoraki oynuyor gibi. Baş kötü adam rolüne hiç uymamış. Kimsenin ekmeğiyle oynamak istemiyorum ama dizi bu kulvarda devam edecekse, kesinlikle daha iyi bir kötü adam gelmeli.

Ay Yıldızlı Adam‘ın aslında Kertenkele olduğuna dair duyumlar dolaşıyor ortalıkta. Süperman’in gündelik hayatta Clark Kent’i oynadığı gibi, Ay Yıldızlı Adam’ın da Komiser Murat’ı canlandırdığı dizide, sürekli Kızıl Ejder’in öldürdüğü sevgilisinin resmini öpmesi, ki bu resmi henüz hiç göstermediler, dizide insanların sürekli Ay Yıldızlı Adam’ın Kertenkele olduğunu söylemeleri ve Komiser Murat‘ın buna tepkisiz kalması, bu duyumu doğrular nitelikte. Bu da Timur Acar’ın canlandırdığı Kertenkele karakterini ne derece silebilir, bunu izleyip göreceğiz.

 

kertenkele-yeniden-dogus-3

 

İyi bir izleyici olarak gerek izlenimlerim, gerek araştırmalarım sonucu bu yazdıklarımı gördüm. Dizi ekibine bir tavsiye olacağını umut ederek yazımı noktalıyorum.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli