Dağ 2 Filmi İncelemesi | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Dağ 2 Filmi İncelemesi

e
sv

Dağ 2 Filmi İncelemesi

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dağ 2 filminin konusu, Dağ 2 oyuncuları, istatistikleri.. Bordo bereli filmi olan Dağ 2 hakkında tüm detaylar, cemyurtseven.com ‘da.

Dağ 2 filmi, 4 Kasım 2016 Cuma günü vizyona girdi. Vizyona girdiği andan itibaren, milyonlarca kişi tarafından izlenildi ve izleyenlerde büyük bir etki bıraktı. Gelin, Dağ 2 filmini birlikte inceleyelim.

 

dag1

Dağ 1 Filmi

2012 yılında vizyona giren Dağ filmi, düşük bütçesine ve mütevazi kadrosuna rağmen, oldukça iz bırakmıştı. Dağ filminin istatistikleri aşağıdaki gibidir :

 • 305 bin kişi izledi.
 • 3 milyon TL hasılat elde etti.
 • Filmin süresi 85 dakikaydı.

 

Dağ filminin konusu: İlk filmde, İstanbul’lu zengin bir ailenin, çapkın bir oğlu olan Oğuz’un, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen bedelli askerlik yerine, kısa dönem askerliği tercih etmesiyle başlıyor. Askerliğinde hiç anlaşamadığı, devamlı kavga ettiği “ Arıza “ lakaplı Bekir ile birlikte terörün ortasında kalıyorlar ve hayatla mücadeleleri başlıyor. Soğuk, terör, açlık, korku, intikam gibi zorluklardan sonra, yaralı olarak kurtuluyorlar.

Dağ 1 filmi, ikincisine göre oldukça amatördü. İlk filmde verilmek istenenler, açıkçası tam olarak seyirciye yansıtılamadı. Gerek oyunculuklar, gerek durağanlık, gerekse çatışma sahnelerindeki gerçeklik yeterli değildi. Ama yine de izleyenlerden olumlu geri dönüşler almıştı. Zaten bu sebeple Dağ 2 filmi çekildi. Gelelim Dağ 2 filmi ile ilgili detaylara..

 

dag2-2

 

Dağ 2 Filminin Oyuncuları

İlk filmde başrolde oynayan iki oyuncunun yanına, tecrübeli ve gençlerle harmanlanmış bir kadro eklenmiş. Bu kez oyunculuklar oldukça iyiydi. Şimdi Dağ 2 filminin oyuncu kadrosunu biraz tanıyalım.

 

dag2-caglar-ertugrul

Çağlar Ertuğrul: Dağ filminde Oğuz Çağlar rolüyle karşımıza çıkan oyuncu, 5 Kasım 1987 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde dünyaya geldi. 2009 yılında Koç Üniversitesi’nde, “ Romeo ve Julietler “ isimli tiyatro oyunuyla ilk kez kameralar karşısına çıkmıştır.

 

 

Oyunculuğu sevdiğini fark eden Ertuğrul, ardından çeşitli reklam filmlerinde boy gösterdi. Tiyatro oyunları (Romeo ve Juliet, Yobaz, Kaos Teorileri, Leş ) , diziler (Benim İçin Üzülme, Beyaz Karanfil, Kurt Seyit ve Şura, Boynu Bükükler, Medcezir ) derken, kendisini Dağ filminin kadrosunda buldu. Onu bizlere asıl tanıtan da bu film oldu.

 

dag-2-Ufuk Bayraktar

Ufuk Bayraktar: Dağ filminde Bekir Özbey karakteriyle izleyenlerin karşısına çıkan Bayraktar, 12 Eylül 1981 İstanbul doğumludur. Babasının Cihangir’de işlettiği Firuzağa Kahvesi’nde çalışırken, tesadüf eseri Zeki Demirkubuz tarafından keşfedilmiştir. 2003 yılındaki “ Bekleme Odası “ isimli filmle, ilk kez kameralar karşısına geçmiştir. Merve Bayraktar ile evlidir ve bu evlilikten Efe Cihangir adında bir oğulları vardır.

 

dag2-Murat serezli

Esat Murat Serezli: Dağ 2 filminde, Kurmay Yarbay Veysel Gökmusa rolüyle karşımıza çıkan Esat Murat Serezli, Metin ve Nevra Serezli çiftinin çocuklarıdır. Seslendirme ve yönetmenlik ile başladığı film ve dizi sektöründe, 2004 yılında Evli ve Çocuklu isimli dizi ile birlikte, kamera önüne geçmiştir.

 

dag2-atilgan gumus

Atılgan Gümüş: Dağ 2 filminde Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş Mustafa Şahin karakterini canlandıran Atılgan Gümüş, 3 Temmuz 1976 tarihinde Hatay’da dünyaya geldi. 2000 yılında “ Yedi Numara “ isimli dizi ile kameralar karşısına geçen oyuncu, aynı zamanda Casablanca müzikalinin albümünde solistlik yapmıştır.

 

dag2-Murat arkin

Murat Arkın: Dağ 2 filminde Astsubay Kıdemli Üstçavuş Arif Sayar rolüyle izleyenlerin karşısına geçen Murat Arkın’ın gerçek adı Murat Cüreklibatur’dur. Cüneyt Arkın’ın oğludur. 1979 yılında “ Vatandaş Rıza ” ve 1981 yılında “ Önce Hayaller Ölür “ isimli filmlerde, babası ile birlikte çocuk oyuncu olarak kameralar karşısına çıkmıştır. Yetişkin olarak ilk kez, 2011 yılında yayınlanan “ Pis Yedili “ isimli dizi ile oyunculuğa adım atmıştır.

 

dag2-ahmet pinar

Ahmet Pınar: Dağ 2 filminde Astsubay Kıdemli Başçavuş Eşref Çullu karakterini canlandıran Ahmet Pınar, 1972 yılında dünyaya geldi. Aslında kendisi bir oyuncu değil. Operasyonel Atış Teknikleri ve aksiyon eğitmeni olan Pınar, Milat dizisinde oyunculara atış eğitimleri vermek için görevlendirildi. Fakat yapım ekibinin isteği ile dizi kadrosuna dahil oldu. Ardından Cesur Yürek isimli dizi ile kameralar karşısına geçti.

 

dag2-emir benderlioglu

Emir Benderlioğlu: Dağ 2 filminde Astsubay Kıdemli Başçavuş Batur Altınbilek olarak karşımıza çıkan Benderlioğlu, 28 Ekim 1979’da Ankara’da dünyaya geldi. Grafikerlik yaparken tanıştığı Alper Çağlar sayesinde oyunculuğa adım attı. 2004 yılında “ 4 saat “ isimli filmle ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. “ Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde “ isimli film ile tanındı.

 

dag2-armagan oguz

Armağan Oğuz: Dağ 2 filminde Astsubay Kıdemli Çavuş Baybars Yücel karakterini canlandıran Armağan Oğuz, 11 Şubat 1984 İstanbul doğumludur. 2008 yılında “ Best Model of Türkiye” yarışmasında 1. oldu. Aynı yıl “Best Model of the World” yarışmasında dünya 2. si oldu. New York Film Academy’ de oyunculuk eğitimi aldı ve aynı şehirde çeşitli filmlerde oynadı. 2012 yılında Türkiye’ye döndü ve 2014 yılında “ Ah Neriman “ isimli film ile, Türkiye’deki ilk oyunculuk deneyimini yaşadı.

 

dag-2-Ahu Turkpence

Ahu Türkpençe: Dağ 2 filminde gazeteci Ceyda Balaban rolüyle izleyenlerin karşısına çıkan Ahu Türkpençe, 2 Ocak 1977 Samsun doğumludur. 2001 yılında “ Yedi Numara “ isimli diziyle kameralar karşısına geçti.

 

Dağ 2 Filminin Yapım Ekibi

Dağ 1 ve Dağ 2 filmleri, Alper Çağlayan imzasını taşıyor. Hem yapımcılığı, hem yönetmenliği hem de senaristliği Alper Çağlayan tarafından yapıldı. Kendisinin sosyal medya hesaplarını takip edenler, bu projeye ve izleyenlerin görüşlerine verdiği değeri yakından biliyorlar.

Dağ 2 Filminin İstatistikleri

Yazımızın başında, Dağ 1 filminin istatistiklerinden bahsetmiştik. 2. filme baktığımızda, artan başarıyı çok net görebiliyoruz. Box Office verilerine göre;

 • 3,5 milyon kişi izledi.
 • 38,5 milyon TL hasılat elde etti.
 • Filmin süresi 135 dakikaydı

Dağ 2 filminin hala sinema salonlarında gösterilmeye devam ettiğini düşünürsek, bu rakamların daha da artacağını söyleyebiliriz. Dağ 2 filminin DVD’si çıktığında ve TV kanallarıyla anlaşmaya vardığında, gelirin kat be kat fazla olacağını söylemek, çok da hayalcilik olmaz.

 

dag2-3

Dağ 2 Filminin Konusu

Dağ filminde kısa dönem er Oğuz Çağlar ve uzun dönem er Bekir Özbey, pkk tarafından yapılan saldırı sonrası yaralı olarak kurtulmuşlardı. Dağ 2 filminde bu iki askerin, askerliklerine devam ettiğini görüyoruz. Oğuz Çağlar üsteğmen, Bekir Özbey’de uzman çavuş olarak karşımıza çıktılar.

İsmi “ Özel Kuvvetler “ olan, halk arasında Bordo Bereliler olarak bilinen ekibe katılmak için başvuru yaparlar. Zorlu bir sınavdan geçtikten sonra, 20 kişilik özel birliğe katılmaya hak kazanırlar.

Yaklaşık 6 yıl sonra, 7 kişilik “Fırtına Getiren” timine ( 8. Arama Kurtarma Timi – MAK ) dahil olurlar ve görevleri, IŞID’in elinde esir durumda tutulan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Bunun için gizlice Kuzey Irak’a giderler.

Ceyda Balaban’ı kurtarırlar. Dönüş yolunda 2 Türkmen’i IŞID’in elinden kurtarırlar ve geceyi geçirmek için Türkmen köyü Çardaklı’ya gelirler. Bu esnada telsizden anons geçilir. IŞID’ın bu Türkmen köyüne baskın yapacağı söylenir. Fırtına Timi lideri Yarbay Veysel Gökmusa, görevi ve vicdanı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır ve vicdanının sesini dinler. Köydeki çocukları ve Ceyda Balaban’ı, kendilerini bölgeden çıkarmak için gelen helikoptere bindirirler ve köyü savunmak için geri dönerler.

Köyde kalan insanları “ Son Kale “ ismini verdikleri metruk binaya saklarlar ve köyü istilaya gelen, tanklı ve silahlı yaklaşık 2 bin IŞID’liye karşı mücadele ederler.

 

dag2-4

Dağ 2 Unutulmayanlar

Dağ 2 filmi gerçekten başından itibaren sizi kendisine hapsediyor. Filmin son dakikasına kadar çeşitli duygusal değişimler yaşıyorsunuz. Kimi zaman sinirleniyor, kimi zaman heyecanlanıyor, kimi zaman üzülüyor, kimi zaman mutlu oluyorsunuz. Benim açımdan dikkat çeken noktaları, madde madde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gerçek silah kullanılması: Genelkurmay Başkanlığı ile yapılan görüşmeler olumlu geçmiş ve ilk kez bir filmde gerçek taarruz tüfeği kullanılmış.

Savaş sahneleri: Aslında savaş demek doğru değil. Savaş milletler arasında gerçekleşir. Ama ortada tek bir millet var. Oda Türk milleti. Dolayısıyla çatışma tabiri daha uygun. Filmde kullanılan efektler oldukça gerçekçiydi. Patlama sahneleri gerçeğini aratmıyordu.

Aksiyon sahneleri: İlk filmin aksine, ikinci filmde aksiyon hat safhadaydı. Özellikle filmin son bölümünde, Türkmen köyünün savunulması esnasında 2 bin IŞID’liyle yaşanan çatışma, oldukça iyiydi.

Oyunculuklar: Hakkını yemek istemem. İlk filmde de oyunculuklar fena değildi. Ama biraz amatörlük var gibiydi. Fakat 2. filmde oyunculuklar gerçekten çok iyiydi. Herkes rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. O duyguyu bizlere yaşattılar.

Senaryo: Dağ filminde pkk ile mücadele konu edilmişti. Dağ 2 filminde IŞID ile yapılan mücadele konu edinilmiş. Çevremizde o kadar çok terör örgütü var ki, Dağ 55’i bile görebiliriz. Filmdeki diyaloglar, hikaye gayet iyiydi.

Verilen mesajlar: İşte benim en çok hoşuma giden bu bölüm oldu. Ülkemizin içinde bulunduğu durum çok iyi konu edilmiş. O kadar güzel mesajlar vardı ki, kendi adıma Alper Çağlayan’ı tebrik ederim. Beni en çok etkileyen bölümler şunlar oldu;

Yarbay Veysel Gökmusa’nın; Eskiden Türk olmak ayrıcalıktı. Şimdi bir terör örgütü, tüm dünyanın gözleri önünde bir Türk’ün boğazını kesiyor ve herkes izliyor. Eskiden bir Türk şehit oldu diye Menemen yakılırdı. Şimdi verdiğimiz şehit sayılarının haddi hesabı yok.

Uzman Çavuş Bekir’in; Sen bunu git, komutanları hapse attı diye kahraman yaptıklarınıza anlat demesi. FETÖ terör örgütünün, Atatürkçü komutanları hapse attırması olayı.

Suriyelilerin savaştan kaçıp ülkemizde gününü gün etmesine de atıfta bulunulmuş. Türkmenlerin eşlerini ve çocuklarını Türkiye’ye bırakıp, topraklarını savaşmak için geri dönmeleri konu edilmiş.

Türkmen köyüne gittiklerinde, köyde yaşayan eli silah tutan tek erkek olan gazinin “ Arapla kürt denizi ortasında bir ada gibiyiz. “ sözleri de dikkat çekici. Bu söz, Türkmenlerin nasıl bir mücadele içerisinde olduğunu anlatmaya yetiyordu aslında.

Dağ 2 fragmanı

 

Dağ 2 filminin anafikri

Türkiye, ülke olarak onlarca terör örgütü ile mücadele ediyor. Bir yandan pkk, diğer yandan işid, içerde d-hkpc vs.. Bunların yanında bir de dış mihraklar var. Oynanan oyunlar, kurulan tuzaklar.. Ülkelerindeki savaştan kaçıp, ülkemize yaşamaya gelen Suriyelilerin değil, kendi toprakları için savaşan Türkmenlerin yanında olmamız gerektiği, güzel bir şekilde anlatılmış. Sizce de haklı değiller mi ?

Buradan bir önerim de, internette bu Dağ 2 filmini izlemek isteyenlere. Google’de film ile ilgili yapılan aramalarına baktığımızda, en fazla çıkan sonuçlar gerçekten bizi üzüyor : “ Dağ 2 izle, Dağ 2 ful izle, Dağ 2 tek parça izle, Dağ 2 Türkçe dublaj izle ( sanki film İngilizce ), Dağ filmi izle, Dağ 2 sansürsüz izle, Dağ 2 sinema çekimi izle “ vs.. Rica ediyoruz, Türk filmlerini internetten izlemeyin. Hele ki böylesine kaliteli ve ülkenin durumunu oldukça güzel anlatan bir filmi, kesinlikle internetten izlemeyin. Ailenizi de alın ve gidin sinemada izleyin. Bazı arkadaşlar “ Burada sinema var da biz mi gitmedik “ diyorlar. Bu bahane değil. Bekleyin filmin Dağ 2 filminin DVD’si çıksın. Onu alın izleyin. Her şekilde Türk sinemasına destek olmuş olursunuz. Film Kasım ayında vizyona girdi. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında da vizyonda kaldı.

 

Sinema ve dizi severlerin buluşma noktası Tiviyo.Com‘a bekliyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli