Cesur Yürek Dizisi | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Cesur Yürek Dizisi

e
sv

Cesur Yürek Dizisi

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi Show TV ekranlarında yayınlanan Cesur Yürek isimli bir dizi var. Bugün bu dizi hakkında bazı bilgiler ve yorumlarımı paylaşacağım sizlerle. Özellikle Cesur Yürek dizisini izleyenlerin yapacağı yorumları merak ediyorum 🙂

Son olarak 13. bölüm ile ekranlara gelen Cesur Yürek dizisinin oyuncu ve yönetim kadrosuyla söze başlamak istiyorum.

Cesur Yürek Dizisi Yapım ve Yönetim Ekibi

Dizinin yapımcılığını “ Fark Film “ yapıyor. Size Fark Film’den biraz bahsetmek istiyorum. Firma 2014 yılında kuruldu. Çiçeği burnunda yapım şirketinin 3. projesi Cesur Yürek. Bundan önce Star Tv için Reaksiyon isimli dizi filmin ve Beyaz Karanfil adlı dizi filmin yapımcılığını yaptılar. Bu üç film de, derin devlet-mafya-çatışma konuları ön plana çıktığını görüyoruz. 2014 yılında kuruldu dedik. Fakat bu firmayı kuran ekip, aslında 2002 yılından beri bu sektörün içerisinde yer alıyor. Kurtlar Vadisi serisinin yanında, Ekmek Teknesi, Eşref Saati gibi dizilere de imzasını atmış bir ekip aslında.

İlk projeleri olan Beyaz Karanfil, henüz 6. bölümde final yapmıştı. Ardından sağlam oyuncu kadrosuyla Reaksiyon dizisinin yapmışlar, maalesef o da 13. bölümde final yapmıştı. E tabi, ülkemizde her şey reyting sonuçlarına göre değerlendiriliyor. Bu yapımlarda reytinglerde istenilen sonucu alamayınca, kısa sürede yayın hayatına son verildi.

Üçüncü projeleri olan Cesur Yürek dizisinde oldukça umutluydular. Başrol için Onur Tuna ile anlaştılar. 2 Temmuz 1985 Çanakkale doğumlu olan yakışıklı oyuncuyu bizlere tanıtan, TRT 1 ekranlarında yer alan Filinta dizisi oldu. Burada Filinta Mustafa isimli bir Osmanlı zabitini canlandıran Onur Tuna, yakışıklılığı ve karizmasıyla çok konuşuldu. Ancak Filinta dizisi final yapınca, kendisini Cesur Yürek dizisinde buldu. Hazır konusu açılmışken, sahi Filinta neden final yaptı ? Filinta sezon finali yaptıktan sonra, hayranları yeni sezonu beklerken, dizi hakkında hiçbir açıklama yapılmadan yayından kaldırıldı. Tamam, reytinglerde kötüydü ama en azından bir final bölümü yapsaydınız. Neyse, orası bizi ilgilendirmiyor. Konudan çok sapmayalım 

Cesur Yürek dizisinin yönetmeni; Aliye, Binbir Gece, Aşk ve Ceza, Filinta gibi popüler olmuş dizilerin yönetmenliğini yapan, bu işte gerçekten oldukça tecrübeli olan Kudret Sabancı.

Cesur Yürek dizisinin senaristi; Cüneyt Aysan ve Ozan Aksungur. Cüneyt Aysan’ın hikayesi baya bir ilginç. Aslında kendisi bir hakim. 13 yıl hakimlik yaptıktan sonra, Pana Film’in davetiyle Kurtlar Vadisi yapımının hukuk ekibine katılıyor. Ardından senaryo yazmaya başlıyor. Kurtlar Vadisi, Beyaz Karanfil, Gecenin Kraliçesi gibi dizilerin senaryo ekibinde yer alıyor. Nereden nereye 

Diğer bir senarist olan Ozan Aksungur ise, Kurtlar Vadisi, Reaksiyon gibi dizi filmlerin senaryosunu yazmış.

Cesur Yürek dizisinin müziklerini, Unutulmaz, Ömre Bedel gibi dizilerin müziklerini yapan sanatçı Nevzat Yılmaz yapıyor.

Evet gelelim Cesur Yürek oyuncu kadrosuna…

Cesur Yürek Dizisinin Oyuncuları

Cesur Yürek dizisinin başrol oyuncuları arasında, Filinta Dizisinde Mustafa karakterini canlandıran Onur Tuna yer alıyor. Dizide Ömer karakterine hayat veren oyuncu, gözüpek, ailesine ve milletine bağlı, delikanlı bir genç rolünde karşımıza çıkıyor.

Diğer bir başrol oyuncusu, yılların efsane karakter oyuncusu olan Hüseyin Avni Danyal. Dizide Tatar Ahmet karakterine hayat veren Danyal, ülkesine ve milletine bağlı bir mafya babası rolünde karşımıza çıkıyor.

Ömer’in sevgilisi olan avukat Berrin ise, derin devletin bir personeli olan Enver beyin kızıdır. Rüveyda Öksüz’ün hayat verdiği karakter, hırslı, azimli, bazen gıcık bir kız olarak karşımıza çıkıyor:)

Masanın dört bacağından biri olan Harbi’i ise, daha önce yer aldığı çeşitli yapımlardan tanıyoruz. Rıza Akın’ın canlandırdığı karakter, et yemeklerine olan düşkünlüğü ile dikkat çekiyor. Açıkçası ben de et yemeğe bayılırım. O yüzden bu adamı seviyorum:)

Tatar Ahmet’in oğlu olan hain İskender’i, Filinta isimli diziden tanıyoruz. Filinta dizisinde Sansar Cemil karakterini canlandırıyordu. Hani bazı karakterler vardır, gıcıklık cuk oturur ya, işte Hakan Yufkacıgil de böyle. Hakan, sakın yanlış anlama kardeşim. Sana bu roller yakışıyor 🙂

Asıl adı Rauf Bayraktar olan, ama kod adı Enver olan istihbaratçı abimiz, devleti için ailesini feda etmiş bir vatansever olarak karşımıza çıkıyor. 12. bölümde Ömer tarafından vurulmuştu. Yaşayıp yaşamadığı konusunda henüz açıklama yapmadılar ama, yaşadığına eminim. Saydam Yeniay tarafından canlandırılan karakterin akıbeti, şimdilik merak konusu.

Masanın diğer bacağı olan Gevaşlı ise, benim için bir süper kahraman. Ben ona Gaz-Man diyorum 🙂 Adamdaki gazı alacak bir soda henüz yapılmadı. Hain bir mafya babası rolünde karşımıza çıkıyor. Ama Şekip Taşpınar rolünün hakkını veriyor, tebrik ederim.

Ömer’in en yakın arkadaşı ve sağ kolu olan Hamza karakterine hayat veren oyuncu ise İsmail Hakkı Ürün. 40 yaşında olan oyuncuyu, daha önce Sakarya Fırat, Milat, Recep İvedik, Son Çıkış gibi yapımlardan tanıyoruz. Sert mizaçlı, delikanlı rollerine cidden yakışıyor.

Cesur Yürek dizisinin diğer oyuncuları arasında; Bora Sivri ( Hüseyin ), Kenan Acar ( Eli Ekber ), Faik Ergin ( Murat ), Huseyin Baylan ( Turan ), Olcay Yusufoğlu ( Didem ), Şebnem Dilligil ( Enise Korkmaz ), Yeşim Gül ( Güler Tatar ), Zeynep Korkmaz ( Ece Dağıstanlı ), Şebnem Özinal ( Nazan ), Sultan Ulutaş ( Arzu ), Yaşar Uzel ( Rasim ), Özcan Varaylı ( Gürkan ), Emre Ozan ( Seyfi ), Levent Çiçek ( Cevdet ), Cem Aksakal ( Nihat ), Murat Aydın ( Ferhat Bozdoğan ), Mutlu Güney ( Mustafa Korkmaz – Ömerin babası ) bulunuyor.

 

cesur-yurek-dizisi

 

Cesur Yürek Dizisinin Konusu

Cesur Yürek dizisinin konusu, aslında çok da yabancı olduğumuz türden değil. Ömer Korkmaz adındaki bir asker, askerliğini icra ettiği gemide gerçekleşen bir operasyonda, derin devletin gözbebeği Enver’in hayatını kurtarır. Enver, Ömer’deki ışığı görür ve onu derin devlet için çalışması için ikna eder. Ömerin görevi, bir mafya babası olmaktır. Zor da olsa bunu kabul eder. Ancak ilk olarak babasını, ardından kan kardeşi ve eniştesi Ali’yi kaybeder. Bir yandan görevini yaparken, diğer yandan Bozdoğanlar’dan intikam almaya çalışır. Tabi bu esnada vereceği çok zorlu sınavlar vardır.

Cesur Yürek dizisinin konusu kısaca işte böyle. Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere 

Aslında aksiyon dizilerini severim. Fakat Cesur Yürek dizisi, prodüksiyon olarak bana biraz zayıf geliyor. Yani hepimiz askerlik yaptık. Hepimiz eğitim aldık. Ama asla bir özel harekat ya da bordo bereli eğitimi verilmedi bize. Ömer’in bu kadar iyi silah kullanması çok abartılı. Hadi onu da geçtim, ya balıkçı olan Hamza ve diğerlerinin attığını vurması, keleş gibi otomatik tüfeklere karşı, tabanca ile takır takır indirmesi, hiç gerçekçi değil. İşte senaristler ve yapım ekibi bu konuyu atlıyorlar. Halbuki güzel bir eğitim verilse, bu eğitim sahneleri gösterilse, dizi çok daha gerçekçi olacaktı.
Neyse, olan oldu artık önümüze bakmak lazım. Mesela ilk olarak, “ 1 sene önce “ denilerek, Ömer’in ve arkadaşlarının aldıkları özel eğitim gösterilebilir. Senaryoya bir şekilde uydurulabilir. Bunun yanında, Tatar Ahmet ve Ömer, yapacakları baskınlara kasabanın şerifi gibi 4-5 kişiyle değil, küçük bir orduyla gidebilirler. Çatışma ve patlama sahneleri, biraz daha ustalıkla çekilebilir. Oyunculuklar fena değil. Herkes üzerine düşeni yapıyor. Fakat senaryo ve efektler konusunda biraz daha iyileştirme yapılabilir.

Gelelim dizinin yayın gününe.

Türk dizi sektöründe, en önemli günler Çarşamba ve Perşembedir. Nedenini ben de bilmiyorum. Ama televizyon kanalları, en fazla izlenen yapımlarını bu iki güne yerleştirme konusunda ısrarcı. Aşk Laftan Anlamaz dizisi ile Show Tv bu hatayı yaptı. Çarşamba gününe koydu. Ama daha sonra dizinin gününü değiştirdi. Perşembe günleri benim de severek izledim iki dizi var. İlki, Kanal D ekranlarında yayınlanan Vatanım Sensin. Her hafta izlerim hiç kaçırmam. Diğeri, Star Tv ekranlarında yayınlanan Cesur ve Güzel. Şimdi ATV ekranlarında Ölene Kadar isimli dizi başladı. ATV’de aynı hatayı yaptı ama neyse, konumuz bu değil.

Show TV, Cesur Yürek dizisinin Perşembe günü ile harcamamalı. Yoksa maalesef Cesur Yürek final yapacak. Bunun yerine Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi ya da Pazar günlerini tercih edebilir. Ama kanallar uğraşmak yerine, bu dizi gitsin yenisi gelsin diyorlar. Ne de olsa yapım şirketleri yeni projeleri ile sırada bekliyor.

Cesur Yürek reyting sonuçlarına baktığımızda, maalesef istenen sonuçları alamadığını görüyoruz. Bizim halkımızın dizi kültürünü hala anlamış değiller. Yav arkadaş, diziye entrika katacaksınız, biraz daha güncel konuları takip edeceksiniz, bunu yaparken biraz daha özenli davranacaksınız.

Cesur Yürek yeni bölümü izleyecekler, büyük bir merak içerisinde biliyorum. Çünkü Cesur Yürek son bölüm izleyenler, final sahnesinde yaşananların nasıl sonuçlanacağını bekliyorlar. Tatar Ahmet oğlu İskender ile karşı karşıya geldi. Baba ve oğlun bu kapışmasına ne olacak acaba ?

Değinmek istediğim bir diğer konu, Google aramaları ile alakalı. Reyting sonuçları bir kenara, aslında dizilerin izlenme sayılarını belirlemek için, arama motoru sonuçlarına da bir göz atmak lazım. Mesela evli bir çift düşünelim. Kadın Perşembe günleri Vatanım Sensin izleyecek. Erkek ise Cesur Yürek. Ama kadının fendi erkeği yendi hesabı, evde Vatanım Sensin izleniyor. Erkek ise internetten Cesur Yürek izliyor. Arama sonuçlarına bir bakın. Az önce bir analiz yaptım. Cesur Yürek dizisi ile ilgili arama terimleri aşağıda yer alıyor.
Cesur Yürek izle, Cesur Yürek donmadan izle, Cesur Yürek kesintisiz izle, Cesur Yürek bölüm izle, tek parça Cesur Yürek izle, Cesur Yürek canlı izle, Cesur Yürek tek parça izle, bölüm izle aralık tek parça Cesur Yürek, Cesur Yürek full izle

Bakın, arama sonuçlarında hep ” izle ” kelimesi geçiyor. Yani vatandaşlarımızın bir bölümü, diziyi internetten takip ediyorlar.

Tabi bu durum sadece Cesur Yürek dizisi ile sınırlı değil. Mesela gündüz kuşağı programlarından; Esra Erol yeni bölüm izle, Evleneceksen Gel yeni bölüm izle, Zuhal Topal’la yeni bölüm izle, İzdivaç yeni bölüm izle, Müge Anlı yeni bölüm izle gibi aramaların yanında, Yalancı Bahar yeni bölüm izle, Yüksek Sosyete yeni bölüm izle, Karasevda yeni bölüm izle gibi aramaların yapıldığını görebiliyoruz.

Şu son verdiğim 3 paragraf sizi biraz sıktı biliyorum. Sadece yapılan arama sonuçlarına dikkat çekmek istedim.

Bildiğiniz gibi Cesur Yürek dizisi Ekim ayında başladı. Kasım ve Aralık aylarında devam etti. Şu an Ocak ayındayız. “ Eee ulan ne diyeceksen de “ dediğinizi duyar gibiyim. Demek istediğim, kış sezonu yayınlanmaya başladı. Yani en fazla evde olduğumuz aylarda. Bu yüzden Show Tv bir an önce dizinin gününü değiştirmeli. Aksi halde Cesur Yürek dizisinin final yapacağını söylemek, çok hayalci bir yaklaşık olmaz.

Kaynak: 1, 2

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli