Atatürk Neden Sevilmiyor ? | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

Atatürk Neden Sevilmiyor ?

e
sv
avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

” Atatürk Hain Miydi ? ” evet işte sorumuz bu. Aslında sosyal bir deney yapıyorum. Atatürk’ü sevenler başlığı görünce ” Ulan acaba bu Atatürk düşmanı ne yazmış ” diye girecek, Atatürk’ü sevmeyenler ise ” Hah, işte nihayet biri doğruları söylüyor galiba ” diye girecek. Aslında merak ettiğim şey, tam olarak da bu. Atatürk’ü neden seviyoruz ? Ya da neden sevmiyoruz ? Gelin hep birlikte buna bir cevap bulalım.

 

 

Bazen kendi kendime diyorum, ” Amk ne uğraşıyorsun olum, başka işin mi yok ” diye. Ama bazen de diyorum ki, ” Ulan insanları bilgilendirmen lazım. Bu insanların doğruyu bilmeye hakkı var ” diye. Neyse çok uzatmayayım. sonra bana da küfür etmeyin 🙂

 

 

Atatürk kimdir ?

Atatürk’ün kim olduğunu, nerede doğduğunu, annesinin adını, babasının adını zaten biliyorsunuz. Bu yüzden çok detaya girmeyeceğim. Bu yazımda, pek bilinmeyenlere ışık tutmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Selanik, şu an Yunanistan sınırları içerisinde olduğundan, Atatürk’ün Yunan olduğunu söyleyen bazı araştırma özürlü insanları çevrenizde sıklıkla görebilirsiniz. Ama ben şöyle bir bilgi vereyim. Selanik, M.Ö. 315 yılında, Makedonya kralı Kassandros tarafından kuruldu ( Bknz ). 1387 yılında Osmanlı devleti hakimiyetine geçti. 1402 yılında Bizans ele geçirdi. 1492’de tekrar Osmanlı’ya geçti. 1912 yılına kadar Osmanlı’da kalan Selanik, bu yıl savaşmadan teslim edilmiştir.

Bu yazıdan ne anlıyorsunuz ? Hani Osmanlı çığırtkanlığı yapanlara söylüyorum. Atatürk doğduğunda Selanik, Osmanlı toprakları içerisindeydi. Hatta Atatürk’ün dedesinin dedesinin dedesinin dedesinin dedesinin …… dedesi de Osmanlı hakimiyetindeyken Selanik’te doğmuş. Bu adama Yunan demek akla mantığa sığıyor mu ?

 

 

Hadi tamam, tarih ve araştırma özürlü olduğunuzu düşünelim. Yahu bu adam Yunan bile olsa, yaptıklarından sonra Yunan denilebilir mi ? Yunanlılar İzmir’i ele geçirdiğinde, bu adam neden Anadolu’da kongreler düzenleyerek halkı örgütlemeye çalıştı ? Neden halka direniş için çağrıda bulundu ? Şimdi buna ” İnsanları öldürtmek için ” diyecek olanlar çıkacaktır. Peki, diyelim ki halkı öldürtmek için çağırdı. O zaman Türkiye Cumhuriyeti nasıl kuruldu ? Yunanlılar İzmir’de nasıl denize döküldü ? Allah aşkına bana bunu açıklayın. Lütfen, rica ediyorum.

Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusuna hizmet veriyordu; Çanakkale Cephesi’nde albaylığa, Sina-Filistin Cephesi’nde ise Yıldırım Orduları (7. Ordu) generalliğine atanmıştır. Savaşın sonunda, Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisini takiben, Türk Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Ulusal Hareketi’ne önderlik etmiştir.

Bakın, Atatürk Osmanlı Devleti için mücadele eden bir Türk subayıydı. Ancak Osmanlı devleti savaşı kaybettiğinde, padişah gibi yenilgiyi kabul etmemiştir.

 

 

Atatürk daha sonra, eski Osmanlı İmparatorluğu’nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için; politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel reformlar başlatmıştır. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı. Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı, 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. Halk Fırkası’nı kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılında vefatına kadar, arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

Atatürk’ün yaptıklarını anlatmaya kalksam, en az 100 bin kelime yazmam lazım. Ama kaç kişi okur ? işte orası muamma. Ben, nokta atışı yapmak istiyorum.

 

 

Hani düne kadar Fethullah hoca denilen zat vardı ya, hani şimdi Fetö terör örgütü deniyor. İşte zamanında Atatürk bunları asmıştı. Atatürk bu hoca bozuntularını astı diye ” İmamları astı dinsiz ” diyenler, bugün Fetö için idam istiyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

Gelin hep birlikte, Atatürk’ün İslamiyet ile ilgili sözlerine bakalım..

Bir sözünde dini “lüzumlu bir müessese” olarak gördüğünü ifade eden Atatürk, başka sözlerinde de İslam için “bizim dinimiz” ve “büyük dinimiz” gibi ifadeler kullanmıştır. Ayrıca Kur’an için “şanı büyük” ve “en eksiksiz kitap”, Muhammed için “peygamberimiz efendimiz hazretleri” ve “Allah’ın birinci ve en büyük kulu” demiştir. 1922 ve 1923’te yaptığı iki konuşmada “Allah birdir, büyüktür.” demiştir. 1923 yılında kendisine armağan olarak Kur’an gönderilmesine “Bence kıymetini takdire imkân olmayan bu hediyeyi, en derin ve hürmetkâr din duygularımla muhafaza edeceğim.” sözüyle teşekkür etmiştir ( Bakınız ).

 

 

Farzedelim Atatürk dinsizdi. Yahu müslümanların başına ne geldiyse, dini zaaflarından dolayı gelmedi mi ? Atatürk camileri mi yıktı ? Müslüman olanları hapse mi attı ? Bu adamın tek istediği, herkes kendi dinini özgürce yaşasın, herkes kendinden sorumlu olsun.

Laiklik nedir ?

Hani laikliği dinsizlik olarak algılayanlar var ya, onlar için laikliğin ne olduğundan bahsetmek istedim. Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Yani dinsizlik değildir. Amaç sadece, devletin dini kurallara bağlı olmadan yönetilmesini sağlamaktır.

Şeriat isteyenler var ya hani, şeriatın ne olduğundan, nasıl suistimal edilebileceğinden habersiz olan benim saf vatandaşlarım var ya, işte onlara laikliğin dinsizlik olduğu, Atatürk’ün şeytan olduğu aşılanıyor. Maalesef onlar da bu tuzağa düşüyor. Çünkü bir milleti kandırmanın en kolay yolu, ya dini ya parayı kullanmaktır. Aşağıya birkaç video ekliyorum. Zamanın Fethullahı, şimdinin Fetösü olmaya aday olan birkaç şarlatan. Buyrun;

 

Videodaki zat, 4 kadına nikah kıyın ama istediğiniz kadar s….. diyor. Afedersiniz, benim terbiyem açıktan yazmaya müsaade etmiyor. Ben erkeğim, bu adamın söyledikleri normalde işime gelmesi lazım değil mi ? Ama erkek olmama rağmen, bu dengesizin söylediklerini midem almıyor. Kadınları bir mal gibi gören zihniyetin her daim karşısında olacağım.

Ayrıca Google’ye ” Cübbeli Ahmet video ” yazın ve çıkan sonuçlara bi bakın. Tabii +18 görüntüler olduğunu da ekleyelim ki, güvenip de ailenizin yanında izlemeyin.

 

 

Bakın, bu milletin başına ne geldiyse, kendilerini hoca diye tanıtanlardan, cemaatlerden geldi. Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi, bir milleti kandırmanın en etkili yolu, ya para dağıtmak ya da din tüccarlığı yapmaktır.

Bu dediğimden sonra beni islam düşmanı olarak nitelendirecek binlerce insan var biliyorum. Onlara şunu söylemek istiyorum: ” Yaradılanı sev yaradandan ötürü ” diyen bir dine mensupsanız, neden sizden olmayana düşmanlık gösteriyorsunuz ? Bunu bana açıklayın..

Bir şeyleri düzeltmek istiyorsak, önce eğitimden başlamalıyız. Bildiğiniz gibi, Türk eğitim sisteminde 2 şey eksik; 1- Eğitim, 2- Sistem.

 

 

Ardından insanlarımıza, insan sevgisini aşılamalıyız. Çünkü din, hoyrat kullanılabilecek, esnetilebilecek, kötü niyetli insanların istediği gibi kullanabileceği, tehlikeli bir silahtır. Atatürk bu yüzden din ve devlet işlerini birbirinden ayırmıştır. Ama kendisi din düşmanı olsa, ” Bu dünyaya gelmiş geçmiş en büyük lider Hz. Muhammed’tir. Ölümünden yüzlerce yıl geçmesine rağmen, hala milyonlarca kişi onun izinden gitmektedir ” demezdi.

Her boku yiyen, İslamiyet’te ne kadar yasak varsa çiğneyen; sapıklık, içki, haram, hırsızlık, yolsuzluk gibi ne kadar günah varsa işleyen kişilerin, Atatürk din düşmanı diyerek onu sevmemesi de, benim zihin sınırlarımı zorluyor. Hani diyorum bu insanlar aptal mı ? Yoksa kendilerini kamufle etmek için Atatürk’ü mü kullanıyorlar ? Yoksa sadece yalakalık yapmak için mi böyle davranıyorlar ? Kafamda deli sorular..

Bazen düşünüyorum. Bir insanın Atatürk ile ne sorunu olabilir ki diye. Adam 79 sene önce vefat etmiş gitmiş. Bu ülkeye bir Cumhuriyet armağan etmiş. Çocuklara 23 Nisan bayramı, gençlere 19 Mayıs bayramı bırakmış. Halkçılık, Devletçilik, Milliyetçilik gibi kavramları aşılamaya çalışmış. Milletvekili denilen bir kelime çıkarmış. Halkın seçtiği kişiler, halkı yönetsin istemiş. Kuvvetler ayrılığı getirmiş. Eğer halk yanlış kişileri seçerse, bu yanlıştan çabuk dönülsün istemiş. Kendisi ya da ailesi için ne istemiş ya da ne yapmış lütfen bana söyleyin, beni aydınlatın..

 

 

Bu adamın kaç tane kitap yazdığından, kaç tane savaşa katıldığından, kaç kere ölümden döndüğünden bahsetmiyorum bile. Dünyanın bilgi ansiklopedisi olan wikipedia’da, Atatürk için yazılanlara lütfen bir bakın.

Atatürk, tarihte oynadığı önemli rolden dolayı pek çok yazar ve tarihçi tarafından incelenmiş ve hakkında 379 eser yazılmıştır. Bu yönüyle, hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi arasında yer almaktadır. Ayrıca dünyada ilk kez ve tek örnek olmak üzere, Birleşmiş Milletler’in UNESCO örgütü tarafından, kendisinin 100. doğum yılı olması sebebiyle ve tüm ülkelerin oy birliğiyle 1981 yılı “Atatürk Yılı” olarak kabul edilmiştir. Dergilerinin Kasım 1981 sayısında da, Atatürk ve Türkiye konusu ele alınmıştır.

Bunca Türk düşmanı varken, neden Atatürk’ün doğum gününü kutluyor bu ülkeler ? Birazcık düşünelim, her şeye körü körüne tamam demeyelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Ece3 sene önce
 • Ya ne güzel anlatmissinjz. Helal size anlamayanlar düşunsin

  • Baho732 sene önce
  • Kitap okuma oranı düşük olan ülkelerde beyin tembelliğe ve güdülmeye çok elverişli oluyor. Okumadigi icinde dusunebilme ve muhakeme edebilme sifira yakin oldugundan cevresinde her duyduguna inanan bir kitle ve biat kulturu olusup beyinler zehirlenip her istenen yaptirilabilir duruma sokuluyor, kendi aklini kullanamamaya alisan kisi , benim yerime neguzel dusunmus deyip bi baskasina aklini kiraya vermiş oluyor.Içimizdeki vatan hainleri butür insanlari cok guzel guddugunden Ataturk Dusmanligi olusmus oluyor, bu zehirden ecde olsa kurtulan cok az insan biliyorum.

  • cemoli3 sene önce
  • Uzun zamandır bloğuma giremiyordum. Malum hayat koşuşturmacası, işler, güçler. O yüzden şimdi cevaplayabildim kusura bakmayın. Çok teşekkür ederim. Bu konuya küfürlü o kadar çok yorum geldi ki anlatamam. Ben silmekten bıktım ama onlar yazmaktan bıkmadı. Küfürlü yorumlar olmasa, hepsini onaylayıp cevabını vereceğim. Fakat maalesef işte..

   • Elvan gamze2 sene önce
   • Helal olsun o kadar güzel anlatmaşsınız ki resmen hayran kaldım…