2016 Yerli Romantik Komedi Diziler | Cem Yurtseven

Sıradaki içerik:

2016 Romantik – Komedi Dizi Sezonu Açıldı

e
sv

2016 Romantik – Komedi Dizi Sezonu Açıldı

avatar

cemoli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de dizi sektörü, oldukça ilerlemiş durumda.İlerlemekten kastım, kendimizi aştığımız anlamına gelmesin. Söylemeye çalıştığım, neredeyse her kanalın her gün bir dizi yayınlaması. Hatta bazı kanallar abartıp, bir günde iki dizi bile yayınlıyor.

diziler

 

 

Sezon içerisinde Kurtlar Vadisi Pusu, Diriliş Ertuğrul, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi diziler başı çekiyor. Öylesine güzel bir izlenme oranı yakalayıp, öylesine güzel paralar kazandırıyorlar ki, diğer kanalların haliyle iştahı kabarıyor. Bu dizileri tahtından indirmek için, aynı gün ve saate başka bir dizi koyuyorlar.

Ben televizyonculuktan pek anlamam. Ama buna rağmen yapılanın büyük bir yanlış olduğunu görebiliyorum. Bu üç dizinin de kemik bir izleyici kitlesi var. Sen hangi diziyi getirirsen getir, kolay kolay bunları geçemezsin. Önemli olan, bu dizileri izlemeyen kitleyi, tek çatı altında toplamak. Bunu da farklı bir dizi getirerek yapamazsın.Aslında çok basit ve çok ucuz bir yolu var. O saate Kemal Sunal yada Şener Şen’in bir filmini koyun. Bakın kalan kitleyi nasıl topluyorsunuz.

Bu ipucunu da verdikten sonra konumuza dönelim 🙂

Yaz geldiğinde, birçok insanın aklına ilk gelen şey tatildir. Tatil denildiğinde akla gelenler ise, güneş, deniz, aşk ve eğlencedir. Eğer siz, bu dört kutsal elementi bir dizi de toplayabilirseniz, oldukça güzel bir iş yapmış olursunuz.

 

yaz-tatili

 

Tabii benim bildiğim bu konu bir sır değil. Yapımcılar, kanallar, firmalar da bunun farkında. Hal böyle olunca, yaz aylarında romantik komedi dizilerini sıklıkla görüyoruz. Şimdi bu senenin romantik komedi dizilerini kısaca mercek altına almaya çalışacağım.

 

1-HANIM KÖYLÜ

 

hanimkoylu

 

Bu projeye ilk başlayan Gold Film’in yapımcılığında, Star TV’de ekrana gelen ” Hanım Köylü Dizisi ” oldu. Akıllıca bir hamle yaparak, Nisan ayında diziyi yayına aldı. Fakat eksik olan bazı noktalar vardı. Bunlar ;

1- Senaryo : Dizinin senaryosu, ” Baba Ocağı ” ve ” Güzel Köylü ” dizilerini andırıyordu. Hatta isim olarak bile Güzel Köylü dizisinin çakması gibi duruyordu. Her ne kadar farklı bir senaryo gibi görünse de, izleyenlerin aklına Güzel Köylü dizisi geliyordu. Özüne baktığımızda, farklı bir kurgu göremedik açıkçası.

2- Oyuncular : Başrolde Yusuf Çim ve Gülsüm Ali İlhan oynuyordu. Yusuf Çim, hayran kitlesi geniş olan bir oyuncu. Aynı zamanda manken ve şarkıcı. Çok yakışıklı ve sempatik. Fakat oyunculuk konusunda biraz daha çalışması gerekiyor. Çilek Kokusu dizisinde de, Hanım Köylü dizisinde de şahsen bunu gördüm. Eğer oyunculuğunun üzerine biraz daha katabilirse, ileride çok güzel işler yapabilir. Ama ne yaparsa yapsın, kesinlikle dramatik dizilerde oynamasın 🙂

Diğer başrol oyuncusu olan Gülsüm Ali İlhan ise oldukça güzel ve sempatik bir kız. Fakat oyunculuğu maalesef aynı şekilde değil. Ege kızı sıcaklığını, o hissiyatı açıkçası alamadım ben. Sanki zoraki rol yapar gibi. Kesinlikle oyunculuk dersleri alması gerekiyor. Yaşı henüz gençken, mutlaka bu tavsiyeme uymasını bekliyorum.

Mehmet Özgür, Ali İpin gibi usta oyuncuları zaten saymıyorum. Onlar hangi yapımda yer alırsa alsın, kendilerinden isteneni fazlasıyla veriyorlar. Diğer karakterler içerisinde de Toygan Avanoğlu ( Koptagel ), Selim Erdoğan ( Reşat ), Emel Çetin ( Döne ) bir adım öne çıkıyor. Fakat bir karakteri bir adım öne çıkarmak istiyorum; Beste Kanar.

Açıkçası benim bu dizide en çok gözüme çarpan Beste Kanar oldu. O nasıl bir oyunculuktur, o nasıl bir güzelliktir. Bir insan kendisini rolüne bu kadar verebilir. Henüz 25 yaşında olan Beste’nin oyunculuk aşkı 3 yaşlarına kadar dayanıyor.Seksenler ve Çemberimde Gül Oya gibi dizilerde oyunculuk yaptı. Sadece kamera önünde değil, kamera arkasında da görev aldı. Survivor programında 4 ay gibi bir süre çalıştı. Daha sonra Hanım Köylü isimli dizide, Yaprak Döner karakteri ile karşımıza çıktı. Dizide sanki rol yapmıyor, o karakteri resmen yaşıyor. Bu ismi bir yere not edin. Çünkü ileride sıklıkla karşımıza çıkacak.

Hanım Köylü dizisinin 13. bölümde final yapacağını duydum. Yani haftaya. Benim için pek sürpriz olmadı açıkçası. Çünkü yukarıda saydığım eksiklikler hemen göze batıyor. İnşallah bu oyuncuları daha farklı bir yapımda, daha farklı bir senaryo ve kurgu ile ekranlarda görebiliriz.

 

2-NO:309

 

no-309

 

Fox TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan No: 309 isimli dizi de, bu furyaya katılan yapımlardan. Son olarak Kızıl Elma isimli dizi ile karşımıza çıkan yakışıklı oyuncu Furkan Palalı ve Çilek Kokusu ile birçok kişinin beğenisini kazanan güzel oyuncu Demet Özdemir‘in başrolünü paylaştığı dizi, yine zengin oğlan fakir kız konsepti ile karşımıza çıktı. Tesadüfler zinciri ile karşılaşan bu ikili, alkolün de etkisiyle birlikte olurlar. Ertesi gün bir şey olmadığını düşünerek ayrılırlar. Üç ay sonra Lale ( Demet Özdemir ) hamile olduğunu öğrenir. Annesinin ısrarıyla Onur ( Furkan Palalı ) ile buluşur. Onur ve Lale bir evlilik sözleşmesi imzalarlar. Buna göre; evlenecekler ancak bebek doğduktan sonra boşanacaklardır. Tabi çok geçmeden birbirlerine karşı bir şeyler hissetmeye başlarlar.

Demet Özdemir, sıcaklığı, güzelliği ve samimiyetiyle izleyenleri gerçekten kendine hayran bırakıyor. Gerçi Çilek Kokusu dizisindeki rolü ile oldukça benzer bir karakter ifa ediyor ama yine de güzel. Furkan Palalı ise, Kızıl Elma‘da ki görünüşünden biraz farklı. Saçlarını boyatması çok kötü olmuş. İmajmaker’ı kim bilmiyorum ama tavsiyem, bir an önce siyah saçlara geri dönmesi yönünde.

Dizi aslında eğlenceli. Özellikle yan karakterlerin performansı oldukça etkili. Dizide sırıtan bir karakter yok. Herkes elinden geleni yapıyor. Kurtuluş karakterini canlandıran Gökçe Özyol, Nilüfer rolüne hayat veren Fatma Toptaş, Samet karakterini oynayan Murat Tavlı, Songül karakterini canlandıran Sumru Yavrucuk, Yıldız rolüne hayat veren Özlem Tokaslan ve adını sayamadığım diğer oyuncular, gerçekten bu işin hakkını veriyor.

Fakat parantez açmak istediğim iki oyuncu var. Gerek onlara biçilen rol, gerekse oyunculuklarıyla diziye renk kattıkları çok açık. Bunlar; Ceren Taşçı ( Filiz ) ve Cihan Ercan ( Erol ). Bu iki karakter, diziyi gerçekten eğlenceli bir hale getiriyorlar.

 

Dizinin Çarşamba günü yayınlanması ciddi manada bir handikap. Yazıyı başından itibaren okuduysanız, nedenini zaten siz de öğrenmişsinizdir. Zaten öğrenmeseniz bile, az çok tahmin edebilirsiniz. Benim Fox TV’ye tavsiyem, kesinlikle şimdiden yayın gününü değiştirmeleri yönünde olacaktır. Pazartesi, Cuma, Cumartesi, Pazar yada en kötü Perşembe gününe almaları, dizinin devamı açısından çok iyi olacak.

 

3- AŞK LAFTAN ANLAMAZ

 

ask-laftan-anlamaz

Show Tv ekranlarında başlayan Aşk Laftan anlamaz, diğer bir romantik dizi olarak karşımıza çıktı. Güneşin Kızları ile popülaritesini arttıran güzel oyuncu Hande Erçel ve son olarak Kaçak ve Tatlı Küçük Yalancılar adlı dizilerde boy gösteren Burak Deniz başrolleri paylaşıyordu. Burak Deniz’in ilk başrol deneyimi aslında bu dizi.

Dizi bildiğimiz anafikir üzerine kurulu; Zengin oğlan ve fakir kız. Konu olarak pek de yabancı değiliz. Diyaloglar, karakterler değişiyor ama anafikir sabit. Senaryo her ne kadar eksik olsa da, oyunculuklar aslında fena değil. Böyle dizilerde özellikle yan karakterler diziyi götürüyor. Onların başarısı, başrol oyuncularının performansına eklenince, dizinin izlenme sayısı da artıyor.

Aşk Laftan Anlamaz dizisinde, Özcan Tekdemir‘in hayat verdiği Aslı karakteri oldukça eğlenceli. Özellikle ” Allah korusun ” derken çok sempatik 🙂 Sergilediği rolün hakkını veren oyuncular arasında.

Her ne kadar sevilmeyen birini canlandırsa da, Didem karakterini canlandıran Tuğçe Karabacak‘ın da hakkını vermek lazım. Bu dizide benim özellikle iki karakter arasındaki diyaloglar hoşuma gidiyor. Murat’ın şoförü ve aynı zamanda asker arkadaşı olan Kerem ve Hayat’ın ev arkadaşı İpek arasında geçen konuşmalar ve tavırlar gerçekten muazzam.

Fakat çok önemli bir hata yaptı Show TV. Yazının başında bahsettiğim gibi, diziyi Çarşamba gününe almaları oldukça yanlış bir seçim oldu. Diriliş Ertuğrul ve Kara Sevda gibi, kemikleşmiş izleyici kitlesi olan ve reytinglerde aman vermeyen iki dizinin karşısında tutunması çok zor. Eylül ayı geldiğinde ve bu diziler yeni sezon bölümlerini yayınlamaya başladığında, önce yayın gününü değiştirecekler. Fakat o günde insanların izlediği diğer diziler olacak. Sonra yayın saatini değiştirecekler ve daha sonra erken final yapacaklar. Eğer aza kanaat getirilerse dizi devam eder. Ama beklentiler büyükse maalesef bu dediğim olacak. O yüzden yol yakınken dizinin gününü değiştirmeleri güzel bir adım olur.

 

4-RENGARENK

 

rengarenk

ATV ‘de yayınlanmaya başlayan Rengarenk ise bu sezon başlayan yaz dizilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. En son Diriliş Ertuğrul dizisinde Gündoğdu ile karşımıza çıkan Kaan Taşaner ve yine en son Kaçak Gelinler isimli dizi ile karşımıza çıkan Selin Şekerci‘nin başrollerini paylaştığı dizi, henüz iki bölüm yayınlandı. Kadınlardan nefret eden ve kendi kabuğuna çekilen bir veteriner ile, şan, şöhret ve yalandan bıkan ünlü bir dizi oyuncusunun tesadüf eseri karşılaşmasını konu alan bir yapım. Senaryo olarak daha önce böyle bir yapım izlediğimi pek hatırlamıyorum. Biraz farklı gibi. İlk bölüm için oyunculuklarda fena sayılmaz. Özellikle Derin karakterini canlandıran Funda Güray’ı çok beğendim. Güzel ve sempatik olmasının yanında, rolüne oldukça adapte olmuş gibi görünüyor.

Rengarenk dizisinin Cuma günü yayınlanmaya başlamış olması da, yapımın uzun süre devam etmesi yönünde bir avantaj olarak görüyorum.

 

5-N’OLUR AYRILALIM

 

nolur-ayrılalım-dizisi

Fox TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan “ N’olur Ayrılalım ” isimli dizi de, senaryosuyla rakiplerinden biraz ayrılmış gibi görünüyor. Başrollerinde, patronuna aşık saf bir kız olan Azize‘yi canlandıran Nilay Duru ve çapkın bir yönetmen olan Ulaş karakterini canlandıran Aras Aydın yer alıyor. Ulaş, düşük bütçeli bir belgesel yönetmenidir. Kankası olan Temmuz ( Nilperi Şahinkaya ) ile birlikte, İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan çocuklar üzerine belgesel çekmektedirler. Ulaş, çok çapkın biridir. Fakat asıl özelliği, terkettiği kadınların hepsi hayatlarının erkeğini bulup evlenmektedir. Bu durum Çiğdem ( Hilal Uysun ) ‘un dikkatini çeker ve Turgay ( Gürgen Öz )’ın araadığı proje için ilham verir. Ulaş, bir kızla çıkmaya başlayacak ve terkedecek, daha sonra o kız hayatının aşkıyla evlenecektir. Bunu gizli kamera ile çekip, yeni bir şov olarak ekrana vereceklerdir. Bunun için Azize’yi görevlendirirler. Ulaş, tesadüf eseri tanıştığı Azize’den çok etkilenmiştir. Fakat Azize’nin bir televizyon programı için kendisi ile görüştüğünden habersizdir.

Evet konu olarak ilgi çekici görünüyor ki gerçekten öyle. Dizide oyuncu olarak dikkatimi çeken isimler ise, Saadet karakterini canlandıran Duygu Karaca, Temmuz karakterine hayat veren Nilperi Şahinkaya ve Turgay rolünü oynayan Gürgen Öz. Dizi Cuma günü yayınlanıyor. Rengarenk ile birlikte bu gün başlaması, çok sansasyonel bir yapım gelmediği takdirde devam etmesini sağlayabilir.

 

6- SEVİYOR SEVMİYOR

 

seviyor-sevmiyor

Son olarak, ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Seviyor Sevmiyor isimli diziyi mercek altına almak istiyorum. Güney Kore dizisi She Was Pretty‘den ülkemize uyarlanan dizinin başrollerini, Zeynep Çamcı ( Deniz ) ve Gökhan Alkan ( Yiğit ) paylaşıyor. Küçüklüğünde çok güzel bir kız olan Deniz, o zamanlar şişman ve çirkin bir çocuk olan Yiğit ile çok iyi anlaşırdı. Yıllar sonra durum tam tersi olur. Deniz çirkinleşir, Yiğit yakışıklı biri olur. Bu durumdan ikisinin de haberi yoktur. Yiğit Amerika’ya gitmiştir ve bir iş için yıllar sonra Türkiye’ye dönecektir. Deniz’in izini bulur. Buluşmak için e pota yollar. Buluşacakları an, Deniz Yiğit’in kendisini beğenmeyeceğini düşünür ve ev arkadaşı olan İrem ( Gonca Sarıyıldız )’i kendisi gibi Yiğit’le buluşmaya gönderir. Olaylar bundan sonra başlar.

Dizi aslında fena değil. Fakat benim dikkat çekmek istediğim iki oyuncu var. Bunlardan ilki, başrolde yer alan Zeynep Çamcı. Daha önce Recep İvedik 2 ve 3 ‘te karşımıza çıkan güzel ve sempatik oyuncunun ilk başrolü olmasına rağmen, gerçekten etkileyici bir performans sergiliyor. Ayrıca son olarak Güllerin Savaşı isimli dizide karşımıza çıkan Yiğit Kirazcı, sergilediği rol ile açıkçası benim beğenimi kazandı.

Fakat ATV, bana göre yine büyük bir hata yapıp, diziyi Çarşamba akşamları yayına aldı. Bakın şu bir gerçek ki, Çarşamba akşamları bu ülkede Diriliş Ertuğrul ve Kara Sevda izleniyor. Diğer kanallar bu güne dizi koyarlarsa, sonu erken final olur. Bu kadar net konuşuyorum. Benim bildiklerimi bu televizyon kanalları bilmiyor mu, ona da hayret ediyorum. Neyse, umarım ben yanılırım da dizi devam eder.

Son bir ekleme yapmak istiyorum. Malum ülkemizde darbe girişimi oldu ve hayat hepimiz için zor bir hale geldi. Zaten zor günler geçiren ülkemiz için, bu yapılan vahşet de tuzu biberi oldu. Birçok kişinin izinleri iptal edildi. Tatile çıkamayan çok fazla insanımız var. Bu yüzden; yeni bir projeye başlamak isteyenlere önerim, kesinlikle Bodrum, Çeşme, Antalya, Marmaris gibi mekanlarda diziye başlamanız. Bu sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli